تزریق اپیدورال برای تسکین درد کمر، گردن و پا

تزریق اپیدورال یک روش درمانی رایج برای بسیاری از انواع کمردرد و پادرد است. این روش ها برای دهه ها مورد استفاده قرار گرفته اند و بخشی جدایی ناپذیر از درمان غیر جراحی سیاتیک و کمردرد محسوب میشود. به این درمان تزریق اپیدورال گفته می شود چون شامل تزریق یک بی حس کننده موضعی و تزریق مستقیم یک داروی استروئیدی به فضای اپیدورال است که نخاع و ریشه های عصبی را احاطه کرده است.

تزریق اپیدورال به طور کلی بی خطر است اما تصمیم برای انجام آن یک تصیمیم شخصی است. در نهایت شما باید جوانب مثبت و منفی را بسنجید و تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهترین است. همچنین بهتر است با پزشکتان درباره ی مزایا و خطرات اپیدورال و سایر گزینه های درمانی صحبت کنید. جهت دریافت نوبت مشاوره یا رزرو زمان تشخیص و درمان آسیب ورزشی با شماره‌های 03132367465 03132330382 تماس بگیرید.

مشکلاتی که با تزریق اپیدورال درمان می شوند


مشکلاتی که با تزریق اپیدورال درمان میشوند

اگر در پاها یا بازوهایتان درد شدید احساس می کنید که ناشی از  التهاب اعصاب نخاعی است، تزریق اپیدورال ممکن است به سرعت مشکل شما را برطرف کند. اغلب اوقات مسیرهای عصبی که از ستون فقرات به بازوها و پاهای شما می رسد، باریک می شود و این وضعیت باعث ایجاد درد می شود. باریک شدن این مسیرهای عصبی میتواند باعث التهاب اعصاب نخاعی شود.

برخی شرایط ممکن است به مشکل باریک شدن مسیرهای عصبی اضافه شود از جمله:

 • فتق دیسک
 • لغزش مهره ها
 • کیست های مفصلی
 • خارهای استخوان
 • ضخیم شدن رباط های ستون فقرات در اثر آرتریت ستون فقرات

استروئیدهای تزریقی باعث کاهش التهاب و در نتیجه باز شدن مسیرهای عصبی و تسکین درد میشود.

مزایای احتمالی تزریق اپیدورال


مزایای احتمالی تزریق اپیدورال

اکثر پزشکان معتقدند که تزریق اپیدورال می تواند در طول یک دوره برای کمردرد یا پادرد حاد مفید باشد. مشکلات اصلی تزریق های اپیدورال این است که همیشه موثر نیستند و در صورت موثر بودن یک تسکین موقتی است و تاثیر آن از یک هفته تا یک سال متغیر است. به طور معمول اگر تزریق اولیه موثر باشد بعد از آن ممکن است تا سه تزریق در یک سال انجام شود.

در فضای اپیدورال کمری تزریق استروئید می تواند مزایای زیر را داشته باشد:

 • کاهش درد و التهاب عصبی. استروئیدها تولید مواد شیمیایی التهابی را کاهش می دهند و حساسیت رشته های عصبی نسبت به درد را کاهش می دهند و سیگنال ها درد کمتری تولید می کنند.
 • مصرف داروهای خوراکی را محدود کنید. این تزریق ها با تسکین درد می تواند نیاز به مصرف داروهای خوراکی را کاهش دهد، برخی از این داروها ممکن است در صورت مصرف طولانی مدت عوارض جانبی داشته باشند.
 • به فیزیوتراپی ادامه دهید یا آن را شروع کنید. این تزریق ها می توانند درد را تا حدی تسکین دهد که بیمار بتواند با انجام تمرینات فیزیوتراپی توانبخشی بدن خود را بالا ببرد.
 • جراحی را به تعویق بیندازید. تسکین درد ناشی از تزریق استروئید اپیدورال کمری ممکن است باعث به تعویق انداختن جراحی شود و اگر فیزیوتراپی هم موثر باشد شاید دیگر بیمار نیاز به جراحی نداشته باشد.

در این روش ممکن است چندین تکنیک برای انجام تزریق اپیدورال با توجه به شرایط زمینه ای، نیازهای بیمار و ترجیحات و تجربه پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

اثر بخشی تزریقات


تحقیقات موجود به طور کلی نتایج مطلوبی را نشان می دهند، به طوری که هفتاد تا نود درصد از بیمارانی که تزریق اپیدورال انجام داده اند دردشان تسیکن یافته است و این تسکین از یک هفته تا یک سال ادامه داشته است. اگر اولین تزریق موثر باشد معمولا تزریق دوم زمانی انجام میشود که تاثیر تزریق اول رو به کاهش باشد. به طور معمول حداکثر سه تزریق در یک دوره دوازده ماهه انجام می شود.

بسیاری از مطالعات مزایای کوتاه مدت تزریق اپیدورال را ثابت کرده اند اما تاثیر طولانی مدت آن هنوز متقاعد کننده نیست. اثر بخشی این تزریقات در کاهش درد و بهبود عملکرد بدن همچنان مورد بحث است. این مسئله مخالفان و موافقان خود را دارد.

 علاوه بر این محدودیت های زیادی در تحقیقات انجام شده وجود دارد ازجمله:

 • با وجود اینکه امروزه به طور معمول از تصاویر فلوروسکوپی استفاده می شود، اما در بسیار از مطالعات از فلوروسکوپی یا اشعه ایکس برای تعیین محل مناسب تزریق دارو استفاده نمی شود.
 • مطالعات دیگر بیماران را بر اساس تشخیص طبقه بندی نمی کنند و تمایل دارند انواع مختلف منابع درد را با هم ترکیب کنند.

این نقص ها نتایج تحقیق را محدود می کنند. مطالعات بیشتری برای تعیین نقش تزریق استروئید اپیدورال در کمردرد و سیاتیک مورد نیاز است.

آماده شدن برای تزریق اپیدورال


شما قبل از تزریق دستورالعمل های خاصی درباره ی نحوه آماده شدن دریافت خواهید کرد از جمله تغییرات مورد نیاز در برنامه دارویی تان. ممکن است پزشک از شما بخواهد که که چند ساعت قبل از عمل چیزی نخورید یا ننوشید تا از ناراحتی معده بعد از تزریق جلوگیری شود یا به این دلیل که برخی مراکز ممکن است در طول عمل آرامبخش تزریق کنند.

شاید قبل از عمل از شما بخواهند که لباس خاصی را برتن کنید و از دستشویی استفاده کنید. سپس باید روی یک میز فلوروسکوپی یا سی تی مخصوص قرار بگیرید تا پزشک امکان دسترسی راحت تر به محل تزریق را داشته باشد. یک پرستار یا تکنسین به شما کمک می کند که تا حد ممکن شرایط بهتری را حین عمل و بعد از آن داشته باشید. بعد از عمل برای برگشتن به خانه باید یک همراه داشته باشید.

دستگاه های مورد استفاده در تزریق اپیدورال


تزریق با سرنگی است که بسیار شبیه به سرنگ واکسیناسیون انجام می شود. پزشک سرنگ را از مایع داخل یک شیشه کوچک پر می کند. نوع داروی مورد استفاده بستگی به نیازهای بیمار دارد.

عکس های تصویربرداری مورد استفاده مانند فلوروسکوپی یا سی تی، نیاز به تجهیزات اضافی در اطراف میز دارد. هر دو نوع تصویر برداری از اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر ضروری استفاده می کنند و به پزشک این امکان را می دهند تا سوزن را دقیقا در محل مناسب تزریق قرار دهد. در این روش معمولا از یک جدول رادیوگرافی، یک یا دو لوله اشعه ایکس و یک مانیتور ویدیویی استفاده می کند. فلوروسکوپی اشعه ایکس را به تصاویر ویدیویی تبدیل می کند. پزشکان از این روش برای مشاهده و راهنمایی درمان استفاده می کنند. دستگاه اشعه ایکس و یک آشکارساز معلق روی میز درمان ویدیو را تولید می کنند.

سی تی اسکن معمولا یک دستگاه بزرگ است که در قسمت مرکز آن یک تونل کوتاه وجود دارد. شما روی یک تخت باریک دراز می کشید این تخت به داخل و خارج از این تونل کوتاه میرود. لوله اشعه ایکس و آشکار ساز های الکترونیکی اشعه ایکس در مقابل یکدیگر در حلقه ای به نام گنتری در حال چرخش در اطراف شما است. مرکز کامپوتری که اطلاعات تصویر برداری را پردازش می کند در یک اتاق کنترل جداگانه قرار دارد و در این بخش تکنسین تصاویر آزمایش شما را اسکن می کند. تکنسین می تواند با استفاده از بلندگو و میکروفون با شما صحبت کند و صدای شما را بشنود.

روش تزریق اپیدورال در اصفهان


روش تزریق اپیدورال در اصفهان

تزریق استروئید اپیدورال یک روش کم تهاجمی است که در مطب پزشک، مرکز جراحی یا بیمارستان اصفهان در یک روز انجام می شود و بیمار در همان روز به خانه بازمی گردد. این تزریق می تواند توسط متخصصان مدیریت درد و ستون فقرات مانند فیزیوتراپیست ها، متخصصان بی هوشی، رادیولوژیست ها، متخصصان مغز و اعصاب و جراحان ستون فقرات انجام شود.

شما باید فهرست کاملی از داروهای مصرفی فعلی و داروهایی که به تازگی مصرف کرده اید مانند داروهای رقیق کننده خون و آنتی بیوتیک ها را در اختیار پزشک قرار دهید. مصرف برخی از این داروها را باید چند روز قبل از تزریق برای جلوگیری از عوارض جانبی قطع کنید. همچنین بعد از صحبت درباره فواید و خطرات احتمالی با پزشک، شما باید برای عمل فرم رضایت نامه ضروری را امضا کنید.

مراحل روش تزریق استروئید اپیدورال کمری

مراحل روش تزریق استروئید اپیدورال کمری

برای این تزریق معمولا باید بیمار روی شکم خود بر روی میز دراز بکشد. این درمان ممکن است تا سی دقیقه طول بکشد. پزشک ممکن است از یک میز ترانس فوامینال، اینترلامینار یا دمی برای انجام تزریق استفاده کند. در صورت نیاز به داروی آرامبخش تزریق وریدی انجام می شود.

مراحل متداول در فرایند ترزیق:

 • پوست روی محل تزریق مشخص شده و با بتادین تمیز می شود.
 • اشعه ایکس فلوروسکوپی برای تعیین سطح درست مهره برای هدایت سوزن استفاده می شود. تصاویر زنده را می توان بر روی صفحه نمایش کامپیوتر مشاهده کرد.
 • یک بی حس کننده موضعی به پوست و بافت های زیر تزریق می شود تا ناحیه تحت درمان را بی حس کند.
 • یک سوزن نخاعی اپیدورال به محل مورد نظر تزریق شده و به وسیله ی فلوروسکوپی هدایت میشود.
 • یک رنگینه مخالف به فضای اپیدورال تزریق می شود تا پخش شدن محتویات تزریق را بررسی کند.
 • پس از تایید انتشار محتویات تزریق، داروی استروئیدی به فضای اپیدورال تزریق میشود.

با ورود داروی به فضای اپیدورال ممکن است شما احساس گزگز یا سوزش خفیف یا احساس فشار داشته باشید. هنگامی که تزریق کامل میشود، معمولا تحریک و ناراحتی در عرض چند دقیقه از بین می رود. بیمار معمولا به مدت سی دقیقه تا یک ساعت در اتاق ریکاوری تحت نظر قرار می گیرد تا علائم حیاتی او به طور مداوم بررسی شود. در همان روز و بعد از عمل بهتر است که از رانندگی، فعالیت شدید و پرواز در هواپیما خودداری کنید.

روند درمان چگونه است؟

انواع مختلف داروهای تزریق شده به فضای اپیدورال اثرات متفاوتی را برای بیماران ایجاد می کند. کورتیکواستروئیدها به عنوان عوامل ضد التهابی عمل می کنند و تورم و تحریک اعصاب را کاهش می دهند و همچنین به عصب اجازه می دهند تا خود ار بهبود بخشد در نتیجه از ایجاد مشکلات بیشتر جلوگیری می شود. با تزریق مستقیم اپیدورال به فضای اپیدورال، دارو در سراسر فضای اپیدورال پخش می شود و ریشه های عصبی ملتهب یا تحریک شده را می پوشاند. بنابراین تزریق کمری می تواند درد مربوط به کمر و اعصابی که به اندام تحتانی مانند اعصاب سیاتیک منتقل می شوند را کاهش دهد. به طور مشابه اگر تزریق اپیدورال در گردن انجام شود باید در سراسر فضای اپیدورال گردنی پخش شود و ریشه های عصبی گردن را تسکین دهد در نتیجه درد بازو هم تکسین می یابد. مدت زمان بهبودی ناشی از تزریق اپیدورال متفاوت است. برخی از بیماران برای همیشه بهبود میابند. در برخی دیگر اثرات ممکن است مدت زیادی باقی نماند. در برخی موارد ممکن است برای اینکه درد به طور قابل توجهی تسکین یابد نیاز به یک تزریق داشته باشید. ممکن است بیمار از چند روز تا چند ماه تسکین پیدا کند. با این حال ممکن است در نهایت درد بیمار عود کند و به یک سری تزریق دیگر یا درمان جایگزین نیاز داشته باشد.

تسکین درد و بهبودی پس از تزریق استروئید اپیدورال


تسکین درد و بهبودی پس از تزریق استروئید اپیدورال

در حالی که بی حسی موضعی در تزریق استروئید اپیدورال معمولا باعث تسکین فوری می شود، اما تاثیر استروئیدها ممکن است بعد از دوهفته تاثیر گذار باشند.

بیمار احتمالا می تواند یک روز بعد از تزریق فعالیت های روزانه عادی خود را از سر بگیرد. در صورت ایجاد درد در محل تزریق می توانید از کمپرس یخ در منزل استفاده کنید. کیسه های یخ معمولا باید هر بار به مدت پانزده تا بیست دقیقه استفاده شوند و حداقل دوساعت فاصله بین هر بار استفاده از آن باشد تا باعث آسیب پوستی نشود. معمولا دو تا سه روز بعد از تزریق بهتر است از حمام آب گرم، سونا و شنا خودداری کنید تا زخم شما دچار عفونت نشود.

روش تزریق اپیدورال معمولا بدون درد است اما برخی از بیماران ممکن است دو تا سه روز بعد درمان دچار درد یا ناراحتی خفیف شوند. با اقدامات پیشگیرانه کافی و مراقبت های پس از تزریق معمولا بیماران می توانند ظرف یک هفته تمام فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرند.

نتایج تزریق اپیدورال


با توجه به عوامل موثر مختلف نتایج تزریق اپیدورال می تواند متفاوت باشد. درد برخی بیماران به طور قابل توجهی کاهش می یابد اما برخی دیگر ممکن است هیچ گونه تسکین دردی را تجربه نکنند. اثرات تزریق می تواند از یک هفته تا یک سال ادامه یابد.

عوامل رایجی که میتوانند بر میزان موفقیت تزریق تاثیر گذار باشند

اثربخشی اپیدورال به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله:

 • دلایل زمینه ای: تزریق ایپدورال معمولا برای کاهش درد کمر که به پا هم سرایت می کند در مقایسه با کمر درد به تنهایی موثرتر است. این روش می تواند برای درمان کمر درد غیررادیکولار و متمرکز هم استفاده شود اما اثربخشی آن در این مورد کم است.
 • مسیر مدیریت: تحقیقات نشان می دهند که مسیرهای ترانس فورامینال و میان لایه ای ممکن است نتایج موثر تری در مقایسه با مسیرهای دمی داشته باشد.
 • نوع استروئید: استروئیدهایی که قابلیت حل پذیری کمی دارند یا ذرات معلق مانند متیل پردنیزولون یا تریا مسینولون مدت اثربخشی طولانی دارند. استروئیدهای محلول درآب یا غیر ذرات مانند دگزامتازون بی خطر تر از استروئیدهای ذرات معلق در نظر گرفته میشوند اما معمولا تاثیر کوتاه مدت دارند.

گاهی اوقات ممکن است این تزریق همراه با یک برنامه توانبخشی کامل برای افزایش احتمال تسکین درد طولانی مدت و بازگشت به فعالیت های روزمره استفاده شود.

سایر عواملی که می توانند بر نتیجه این درمان تاثیر گذار باشند عبارتند از: مهارت و تجربه پزشک در انجام تزریق، استفاده از فلوروسکوپی هدایت شده و سلامت عمومی بیمار. این درمان همچنین ممکن است برای درمان درد حاد (در مقایسه با درد مزمن) موثرتر باشد.

انجام استروئید اپیدورال همراه با فیزیوتراپی در اصفهان


یک برنامه فیزیوتراپی تنظیم شده در کنار درمان استروئید اپیدورال میتواند تاثیر بیشتر داشته باشد. مطالعات نشان می دهند که ترکیب فیزیوتراپی با درمان تزریقی فتق دیسک می تواند تاثیر درمان را افزایش دهد. درمان تزریقی مشکلات کمر مانند تنگی کانال نخاعی می تواند در کنار فیزیوتراپی باعث بهبود کیفیت زندگی و سلامت کلی  بیمار شود.

خطرات تزریق استروئید اپیدورال


تزریق استروئید اپیدورال معمولا هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. اما عوارض جانبی احتمالی این درمان میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • گر گرفتگی استروئیدی، یا برافروختگی صورت و سینه همراه با گرما و افزایش دمای بدن به مدت چند روز
 • مشکلات خواب
 • اضطراب
 • تغییرات قاعدگی
 • تجمع مایعات
 • در موارد نادر، دردی که در واقع تا چند روز بعد از عمل افزایش می یابد.

عوارض جدی به ندرت رخ می دهند اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حساسیت
 • خون ریزی
 • آسیب عصبی
 • عفونت
 • فلج

سوالات متداول


محدودیت های تزریق اپیدورال

اثرات تزریق اپیدورال می تواند موقتی باشد و تسکین دراز مدت کمی داشته باشد. این تاثیرات برای هر فردی متفاوت است. با این حال تزریق ممکن است بعد از چند هفته یا چند ماه تکرار شود تا درمان حداکثر تاثیر خود را داشته باشد. اگر تزریق اپیدورال به کاهش درد شما کمک نکند پزشک شما به احتمال زیاد روش درمانی متفاوتی را برای شما در نظر می گیرد.

آیا تزریق استروئید اپیدورال دردناک است؟ 

ابتدا یک بی حس کننده موضعی به پوست تزریق می شود تا ناحیه ای را که سوزن ایپدورال در آن قرار میگیرد بی حس کند. در حین تزریق ممکن است بیمار درد خفیفی را احساس کند اما این درد نباید خیلی شدید باشد.

آیا اپیدورال بی خطر است؟

اپیدورال بسیار بی خطر است و عوارض جدی آن بسیار نادر است. اما مانند تمام داروها و روش های پزشکی این روش هم عوارض جانبی احتمالی دارد از جمله: کاهش فشار خون (دارو ممکن است فشار خون شما را کاهش دهد و درنتیجه ضربان قلب شما هم کاهش می یابد)

آیا بیمار باید برای اپیدورال بخوابد؟

این روش نیازی به خواب ندارد اما ممکن است باعث شود شما تا حدی احساس خستگی کنید. پایین تنه شما ممکن است  احساس بی حسی داشته باشد.

چه کسانی نباید اپیدورال انجام دهند؟

شرایطی وجود دارد که می تواند اپیدورال را برای شما خطرناک کند:

 • حساسیت به داروی بیهوشی
 • مشکلات لخته شدن خون
 • عفونت
 • دیابت کنترل نشده
 • استفاده از برخی داروها

پزشک با توجه به شرایط بیمار روش درمانی دیگری برای او انتخاب می کند یا ممکن است لازم باشد درمان را به زمان بهتری موکول کنید.