تکار درمانی برای تسکین درد عضلات

تکار درمانی ترکیبی از دیاترمی تماسی و الکتروتراپی است. این روش درمانی از انرژی الکترومغناطیسی برای بافت های بیولوژیکی بدن استفاده می کند. فرکانس الکترومغناطیسی مورد استفاده از طیف رادیوفرکانسی به دست می آید. تکار درمانی بر خلاف الکتروتراپی باعث شروع انقباض عضله نمی شود. طیف طول موج درمانی این روش از ۳۰۰ کیلو هرتز تا ۲/۱ مگاهرتز متغیر است. مسیر جریان فرکانس بالا و میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده توسط محل قرارگیری الکترودها و ترکیب بدن بیمار مشخص می‌شوند. میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده، خازنی یا مقاومتی، به تولید گرما می پردازد و امکان استفاده ساده و کنترل شده از این روش را در نقاط هدف فراهم می‌کند.

اتصال عروق ناشی از گرما باعث افزایش تبادل مواد و در نتیجه تخلیه ناحیه متورم و ورود سلول های ترمیم کننده خواهد شد. تکار تراپی همچنین با تحریک تولید اندروفین دارای قابلیت تسکین دهندگی درد است. این روش از جریان فرکانس برای تحریک زیستی بافت های بدن با مقاومت متفاوت استفاده می کند.

اگر شما نیز دچار درد هستید دیگر نیازی به تحمل کردن آن نیست. اگر ساکن اصفهان هستید برای دریافت نوبت مشاوره با شماره های 03132367465 و 03132330382 تماس بگیرید. متخصص ما در جلسه مشاوره به این نتیجه می‌رسد که آیا شما متقاضی مناسبی برای تکار تراپی هستید یا نه سپس با توجه به نتایج به دست آمده و با توجه به نوع مشکل شما به طراحی برنامه درمان خواهد پرداخت.

تکار تراپی چیست؟


تکار تراپی چیست؟

آیا تاکنون برایتان پیش آمده که زمین بخورید و زانویتان آسیب ببیند سپس آن را ماساژ دهید تا درد از بین برود؟ در حقیقت درد برطرف نمی شود. آنچه رخ می دهد تحریک شدن اعصاب مجاور به علت اصطکاک و اختلال در دریافت و ارسال سیگنال درد از زانو می باشد. درد به همان شکل باقی می‌ماند اما مغز نمی‌تواند مانند قبل آن را ثبت کند. در تکار تراپی پزشک یک الکترود را روی موضع درناک قرار می دهد و شما احساس می کنید که در حال ماساژ دادن است. تکار تراپی عملکردی شبیه ماساژ زانو پس از زمین خوردن دارد و برای درد بسیار شدید کاربرد دارد. تحریک عصب باعث اختلال در دریافت سیگنال درد می‌شود و می‌تواند تا حد قابل توجهی باعث کاهش درد و التهاب شود.

به علاوه گرما متابولیسم بدن را تسریع می‌کند و این امر باعث می شود خون سریعتر به گردش در بیاورد و اکسیژن بیشتری در اختیار بافت‌های بدن قرار بگیرد. با افزایش سرعت انتقال اکسیژن و سایر فاکتورهای ترمیم کننده به محل دردناک بدن، شاهد بهبودی خواهید بود. این روش هم چنین به سرعت باعث خروج مواد زائد خواهد شد. در نتیجه درد به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و آسیب ایجاد شده به سرعت بهبود می یابد.

 مزایای تکار تراپی برای بیماران چیست؟


  • باعث کوتاه شدن دوران بهبود خواهد شد. نتایج حاصل از این روش پس از چند جلسه خود را نشان می‌دهند.
  • تکارتراپی یک روش بدون درد و آرامش بخش است.
  • تکار تراپی یک روش ایمن با اثرات درمانی بسیار بالا است.
  • تکار تراپی به بهبود سلامت بیمار کمک می کند و او را برای انجام فعالیت جسمانی پس از درمان آماده می کند.
  • دوران بهبود را تسریع می بخشد.
  • در مقایسه با سایر روش های الکتروتراپی مانند التراسوند به سرعت باعث کاهش درد میشود.
  • باعث تسریع شروع مکانیسم های طبیعی بدن می شود و به این ترتیب دوران بهبود را به حداقل می‌رساند.

 کاربردهای تکار تراپی


کاربردهای تکار تراپی

درد حاد و مزمن

تکار تراپی یک روش بسیار موثر در توانبخشی ترومای مزمن و حاد از قبیل دوران پس از جراحی نصب پروتز می باشد. این روش درمانی همچنین می تواند به بهبود آرتروز دردناک، درد عضلانی با منشاء التهابی از قبیل سندروم گیر افتادگی شانه، التهاب پلانتار فاسیا و درد پایین کمر کمک می کند و هیچ گونه عوارضی ندارد و نتایج حاصل از درمان ماندگاری بالایی دارند.

تسکین درد

تکار تراپی برای تسکین درد و رفع التهاب مزایای بسیار زیادی دارد. از این روش برای درمان اختلالات حاد یا مزمن عضلات و مفاصل استفاده می شود. این فناوری به از بین بردن درد، سفتی، التهاب و گرفتگی مفاصل و بهبود توانایی حرکتی آنها و همچنین تسریع فرآیند بهبود کمک می کند. این روش باعث کوتاه شدن دوران بهبود می شود به نحوی که بیمار می‌تواند به سرعت به انجام فعالیت‌های طبیعی خود برگردد.

بهبود توانایی حرکتی

بهبود توانایی حرکتی

تکار تراپی روشی است که به لطف به ظرفیت بالایی که در انتقال انرژی به بافت‌های بیولوژیکی نواحی هدف دارد نقش مهمی را در بهبود توانایی حرکتی ایفا می کند. نتایج مورد انتظار از این روش درمانی عبارتند از: تسکین درد، شل شدن عضلات، بهبود توانایی حرکتی مفاصل، بهبود توانایی حرکتی و بهبود گردش خون.

تسریع دوران بهبود

در دنیای فعالیت‌های ورزشی، کوتاه کردن دوران بهبود اهمیت زیادی دارد. تکار تراپی روشی است که در ورزش درمانی نقش مهمی را ایفا می‌کند زیرا باعث فعال شدن و تسریع فرایند ترمیم طبیعی بافت های بدن خواهد شد و دوران بهبود را کوتاه می کند. این روش به عنوان کاتالیزور واکنش های بیولوژیکی بدن عمل می کند و با انتقال انرژی مورد نیاز و به صورت کنترل شده، فعالیت های ترمیمی بدن را آغاز می کند.

بهبود بیماری های روماتیسمی

 می توان از این روش برای درمان اختلالات روماتیسمی استفاده کرد. تکار تراپی با کنترل التهاب بدن و کاهش درد عضلات و مفاصل و همچنین اصلاح عملکرد سیستم اسکلتی عضلانی به بهبود بیماران کمک می کند. در این روش از انرژی کنترل شده برای هدف قرار دادن سیستم های بیولوژیکی بدن استفاده می شود تا امکان خروج مواد زائد تولید شده توسط فرایندهای التهابی فراهم گردد. این امر منجر به بهبود فرآیند ارسال اکسیژن و مواد مغذی و همچنین فاکتورهای ترمیمی به نواحی مورد نظر خواهد شد.

درمان تروما

تکار تراپی نقش مهمی را در درمان آسیب های تروماتیک ایفا می کند و امکان درمان گرفتگی و کشیدگی نواحی مختلف بدن حتی در مراحل بسیار شدید را امکان پذیر می نماید. مداخلات درمانی به موقع و جذب مایعات اضافی توسط سیستم لنفاوی جلوگیری می کند و به این ترتیب باعث کاهش درد و تورم خواهد شد. از انرژی تکار تراپی برای دستگاه گردش خون محیطی استفاده می شود و خون مردگی و کبودی را کاهش می دهد که عدم درمان آن باعث سفت شدن بافت های عضلانی فیبروزی خواهد شد.

سلولیت چربی و بافت فیبروزی

تکار تراپی در کنار اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی می‌تواند در درمان سلولیت چربی و بافت فیبروزی بسیار موثر باشد. این وضعیت حاصل عملکرد نامناسب سیستم جمع کننده بدن است. به لطف افزایش گردش خون در لایه های عمیق پوست و اتساع سلول های آن، می‌توان به کمک این روش به فعالسازی مجدد متابولیسم پوست پرداخت و به این ترتیب باعث کاهش فوری التهاب بافت ناشی از فعال سازی سریع حرکات دودی مایع لنفاوی شد. این روش درمانی با تخلیه مایعات اضافی بدن و شروع متابولیسم سلولی، خطر تشکیل سلولیت را کاهش می دهد و حجم پوست را به حالت قبل برمی گرداند.

بهبودی قبل و بعد از جراحی

بهبودی قبل و بعد از جراحی

تکار تراپی یک روش موثر در فیزیوتراپی پس از جراحی از قبیل درمان لنف ادم پس از جراحی است. لنف ادم پس از عمل جراحی به ویژه جراحی ماستکتومی شایع است، پس از جراحی ارتوپدی احتمال تجمع مایع اضافی افزایش پیدا می‌کند. این روش در کنار ماساژ درمانی باعث تحریک سیستم گردش خون محیطی می شود تا به این ترتیب مایع اضافی از بدن خارج شده و درد مفصل، تورم و ادم کاهش پیدا کند.

نتایج تکار تراپی


 پس از اولین جلسه بیمار شاهد نتایج اولیه حاصل از درمان خواهد شد. تکار تراپی انرژی مورد نیاز را در اختیار بافت‌های بیولوژیکی قرار می دهد که این امر باعث فعال شدن جریان گردش خون و تحریک سیستم لنفاوی خواهد شد. نتایج حاصل از این روش به سرعت خود را نشان می دهند و ماندگاری بالایی دارند. به منظور بهینه سازی نتایج و مزایای به دست آمده باید مشکل بیمار به طور صحیح تشخیص داده شود سپس به طراحی برنامه درمان پرداخته شود.

 سوالات متداول


آیا تکار تراپی درد دارد؟

این روش با هیچگونه دردی همراه نیست و در طول درمان بیمار گرمای مطلوبی را احساس می کند که باعث می شود این فرایند درمانی به طرز شگفت انگیزی راحت و قابل تحمل باشد.

آیا تکار تراپی خطرناک است؟

تکار تراپی هیچ چگونه خطری ندارد، این روش انرژی لازم را در اختیار بافت های بیولوژیکی بدن قرار می دهد و گرمای مطبوعی را ایجاد می نماید. این روش آرامش بخش و راحت است به علاوه سیستم انتقال بیولوژیکی آن به کنترل ارتباط بین اپلیکاتور و بافت های بیولوژیکی و خود دستگاه می پردازد تا انرژی فقط در هنگام تماس با بافت آزاد گردد. به لطف این سیستم خلاقانه، تکار تراپی به یک روش بسیار ایمن و موثر تبدیل شده است.

آیا این روش عوارض جانبی دارد؟ 

تکار تراپی یک روش ایمن است که هیچ گونه عوارض جانبی ندارد به شرط آنکه دستگاه به طور صحیح مورد استفاده قرار بگیرد. این دستگاه به انتقال انرژی زیست پذیر به بافت بیولوژیکی بدن می پردازد. تمامی دستورالعمل‌های مرتبط با استفاده بهینه از این دستگاه در بروشور آن عنوان شده است.

هر فرد به چند جلسه درمان نیاز دارد؟

تعداد جلسات مورد نیاز به شرایط پاتولوژیکی هر بیمار و نحوه واکنش او به درمان بستگی دارد. در موارد شدید ممکن است بیمار به ۳ تا ۵ جلسه درمان نیاز داشته باشد اما تعداد جلسات درمانی مورد نیاز در اختلالات مزمن بیشتر خواهد بود. به منظور کسب نتایج بهینه، تشخیص صحیح اهمیت بسیار زیادی دارد.

فرایند درمان چقدر طول میکشد؟

طول درمان با این روش با توجه به نوع مشکل بیمار، ناحیه مورد نظر و نتایج مورد انتظار می‌تواند از چند دقیقه تا ۱ ساعت متغیر باشد.

آیا این روش باعث بهبود دائمی بیمار خواهد شد؟

هر فرد و نوع بیماری او متفاوت است. تکار تراپی انرژی لازم را در اختیار بافت‌های بیولوژیکی قرار می دهد تا نتایج فوری ایجاد گردد و درد بیمار بهبود پیدا کند. نتایج مورد انتظار به شرایط بیمار و نوع مشکل او بستگی دارد. به طور کلی برای کسب نتایج مطلوب باید مشکل بیمار به طور صحیح تشخیص داده شود و بر اساس آن برنامه درمان طراحی شود.

آیا می توان از این روش برای پیشگیری از آسیب دیدگی استفاده کرد؟

این روش با هدف قرار دادن نقاط عمیق بدن به ورزشکاران نوید افزایش انعطاف پذیری عضلانی در حین فعالیت ورزشی را خواهد داد. حفظ عضلات در بهترین حالت ممکن به معنای کاهش ریسک بروز مشکلات خطر آفرین، اصلاح حالت بدن، میالژی و درد مفصل، و در موارد شدید آسیب دیدگی و کشیدگی عضله است.

آیا این روش فقط برای ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد؟

پاسخ این سوال منفی است و افراد غیر ورزشکار نیز می توانند از این روش برای درمان اختلالات حاد یا مزمن استفاده کنند.

آیا میتوان از افکار تراپی در مرحله درد شدید استفاده کرد؟

پاسخ این سوال مثبت است و می توان از این روش در مرحله درد شدید به منظور فعال سازی گردش خون و تحریک سیستم لنفاوی به منظور کاهش تورم و رفع عدم استفاده نمود. باید در مرحله درد شدید به صورت کنترل شده از این روش استفاده کرد تا از ایجاد گرمای اضافی در ناحیه آسیب دیده جلوگیری گردد.