درمان شکستگی انگشتان دست و پا با فیزوتراپی و ورزش

shekastegidastpa

با وجود کوچک بودن اندازه استخوان‌های انگشتان دست و پا، شکستگی آن‌ها یک آسیب‌دیدگی جزئی نیست. استخوان انگشت دست ‌و پا در حالت طبیعی به‌طور دقیق ردیف شده‌اند. انگشتان دست به شما اجازه می‌دهند تا کارهای خاص بسیاری از جمله به دست گرفتن خودکار یا استفاده از اشیاء کوچک به‌وسیله کف دستتان را بتوانید انجام دهید و انگشتان پا به شما کمک کرده تا کف پا در هنگام راه رفتن وزن بدنتان را تحمل کند. زمانی که استخوان انگشت دست یا پا دچار شکستگی شود می‌تواند باعث خارج شدن دیگر استخوان‌ها از راستا و ردیف خود شوند. این انگشتان در صورت عدم انجام درمان، دردناک و غیرانعطاف‌پذیر می‌گردند. بروز شکستگی (دیرجوش خوردن) در انگشتان پا و قسمت جلویی آن کاملاً شایع است. شکستن انگشت کوچک پا (انگشت پنجم) شایع‌ترین نوع شکستگی انگشتان پاست.

پس از تشخیص وجود شکستگی در انگشت پا یا دست بیمار، متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی قصر، بعد از اینکه بسته به‌شدت شکستگی استخوان و قرار دادن انگشت پا و دست بیمار در محل درست خود با استفاده از تکنیک جااندازی بسته و گچ گرفتن و همچنین باز کردن گچ، جهت کاهش درد و بهبود عملکرد حرکتی انگشتان دست یا پا، تمرینات ورزشی و تکنیک‌های مختلف توان‌بخشی را توصیه خواهند نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 03132367465 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

دلایل


شکستگی انگشت دست

معمولاً شکستگی انگشتان دست در نتیجه آسیب‌دیدگی دست روی می‌دهد. در هنگام بسته شدن شدید در بر روی انگشت دست یا در هنگام استفاده از دست برای کم کردن شتاب زمین خوردن و یا در هنگام برگشتن انگشتان در ‌موقع گرفتن یک توپ، ممکن است دچار شکستگی انگشتان دست بشوید. عدم رعایت جوانب احتیاطی به هنگام کار کردن با اره‌برقی، دریل و این قبیل ابزارها نیز می‌تواند منجر به شکستگی انگشتان گردد.

شکستگی انگشتان پا

شکستگی انگشت پا می‌تواند در نتیجه وارد شدن یک آسیب مستقیم به کف پا مثل شوت کردن ناگهانی یک‌چیز سفت یا افتادن یک‌چیز سنگین بر روی انگشت پا اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است شکستگی براثر استفاده زیاد از پا و بروز تنش مکرر به علت انجام ورزش‌های پربرخورد روی دهد.

علائم


shekastegidastpa1

درد و تورم شایع‌ترین علائم شکستگی دست و پا می‌باشد. علائم دیگر آن عبارتند از:

 • بروز تورم در ناحیه‌ی شکستگی
 • حساسیت به لمس یا تندرنس شدن ناحیه‌ی شکستگی
 • ایجاد کبودی یا تغییر در رنگ ناحیه‌ی شکستگی که به قسمت‌های اطراف نیز گسترش می‌یابد.
 • ایجاد کبودی در محل شکستگی
 • عدم توانایی درحرکت دادن انگشت آسیب‌دیده دست و پا
 • بدشکلی انگشت آسیب‌دیده
 • احساس درد در هنگام راه رفتن و افتادن وزن بدن بر روی پا

گزگز و بی حسی نیز از دیگر علائم شکستگی انگشتان دست و پا است.

تشخیص


shekastegidastpa2

اگر فکر می‌کنید که انگشت شما شکسته است، فوراً به پزشک خود نحوه دقیق و زمان بروز حادثه را اطلاع بدهید. پزشک شما باید نه‌ تنها استخوان شکسته شده را تشخیص دهد، بلکه باید نوع شکستگی را نیز مشخص کند. شکستگی استخوان‌ها انواع مختلفی دارد؛ شکستگی مستقیم هم‌جهت با استخوان، شکستگی مار پیچی، شکستگی چندتکه‌ای، خرد شدن کامل استخوان. پزشک ممکن است برای شما عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس از هر دو دست را تجویز کرده تا انگشت آسیب‌دیده را با همان انگشت در دست دیگر مقایسه کند.

درمان 


استراحت

در ابتدا تا زمان شروع کاهش درد، از طریق راه نرفتن و عدم ایستادن طولانی‌مدت و قرار ندادن وزن بدن بر روی پا به انگشت پا استراحت دهید.

برای جلوگیری از عوارض شکستگی انگشتان تا جایی که امکان دارد از حرکت دادن انگشت خود، خودداری کنید. شما می‌توانید با استفاده از چیزی شبیه خودکار یا چوب آب‌نبات و با کمک نوارچسب موجود در جعبه کمک‌های اولیه به ‌آرامی انگشت شکسته را به انگشت مجاور ببندید البته در صورتی‌که از نحوه انجام کار اطمینان دارید می‌توانید این کار را انجام دهید.

بالا نگه‌داشتن اندام شکسته 

طی چند روز اول در هر زمانی که می‌توانید پا یا دست متأثر را بالاتر از سطح قلب نگه‌دارید؛ برای مثال می‌توانید در هنگام نشستن یا خوابیدن دست یا پا را بر روی یک بالش قرار دهید. این کار به کاهش میزان تورم و درد کمک می‌کند.

قرار دادن یخ

کیسه یخ یا چیزی شبیه کیسه‌ای که حاوی نخودفرنگی منجمد است را در لای پارچه‌ای پیچیده و آن را به مدت 10 دقیقه و برای 3 تا 4 بار در روز بر روی انگشت قرار دهید این کار می‌تواند به کاهش هر گونه تورمی کمک نماید.

داروها

درد مرتبط با شکستگی انگشت پا را معمولاً می‌توان با مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه از قبیل ایبوپروفن (ادویل، موترین ای بی و غیره)، ناپروکسن سدیم (الیو) یا استامینوفن (تیلینول و غیره) کاهش داد. در صورت شدیدتر بودن درد شکستگی ممکن است پزشک داروهای مسکن قوی‌تری را تجویز نماید.

جااندازی 

در صورتی‌که قطعات شکسته استخوان فاصله زیادی از هم پیدا کرده باشند ممکن است پزشک اقداماتی را برای بازگرداندن استخوان به موقعیت درست و صحیح آن انجام دهد به این فرایند جااندازی گفته می‌شود. در بیشتر موارد می‌توان این کار را بدون ایجاد برش بر روی پوست انجام داد. از یخ یا تزریق بی‌حسی جهت بی‌حس کردن انگشت پا استفاده می‌شود.

بی‌حرکت نمودن عضو شکسته

جهت جوش خوردن شکستگی باید استخوان را بی‌حرکت نمود و بدین شکل انتهای استخوان‌ها به یکدیگر جوش خواهند خورد. نمونه‌هایی از روش‌های بی‌حرکت کردن استخوان عبارتند از

 • نواربندی به انگشت مجاور: اگر هر یک از انگشتان کوچک دست و پا دچار شکستگی ساده‌ای شده‌اند ممکن است پزشک تنها این انگشت را به انگشت مجاور ببندد. این انگشت آسیب‌ندیده و سالم شبیه اسپلینت (آتل) عمل می‌کند. جهت جلوگیری از خراشیدگی و آزردگی پوست همیشه در بین این انگشتان نوار پانسمان یا قرار دهید.

shekastegidastpa3

 • پوشیدن کفش با کفی سفت و محکم: ممکن است پزشک کفش مخصوص پس از جراحی را برایتان تجویز کند. این کفش دارای کفی سفت و محکم و قسمت رویی نرمی است که به‌وسیله نوارهایی از جنس پارچه بسته می‌شود. این کفش می‌تواند مانع از خم شدن انگشت پا شده و جهت رفع تورم فضای بیشتری را فراهم می‌کند.

shekastegidastpa.4jpg

 • گچ‌گیری: اگر قطعات شکسته استخوان انگشت پا و دست به‌ درستی در کنار یکدیگر قرار نگیرند ممکن است نیاز به گچ گرفتن شکستگی پا داشته باشید.

shekastegidastpa5

توان‌بخشی و فیزیوتراپی

shekastegidastpa7

به ‌محض این‌که پزشک تشخیص بدهد که شما می‌توانید انگشت خود را حرکت دهید، می‌توانید دوباره از دست خود استفاده کنید. انجام روزانه تمرینات توان‌بخشی می‌تواند به کاهش گرفتگی و تورم در انگشت شما کمک کند. ممکن است برای انجام این تمرینات لازم باشد که به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید. فیزیوتراپی برای مدیریت درد شامل روش‌های زیر می‌باشد:

درمان دستی

shekastegidastpa8

درمان دستی شامل ماساژ بافت نرم، کشش غیرفعال، فعال و تمرینات کششی فعال کمکی انگشت و متحرک‌سازی مفصل می‌باشد و هدف از آن کم کردن میزان درد و کاهش هر گونه تورم و آزردگی بافت نرم و تاندون و بازیابی دامنه حرکتی و عملکرد و مکانیک طبیعی مفصل است.

تحریک الکتریکی

shekastegidastpa9

تحریک الکتریکی عصب استخوان‌های انگشتان دست و پا به‌عنوان روشی مؤثر و غیرتهاجمی برای بهبود روند جوش خوردن استخوان و درمان شکستگی می‌باشد.

اولتراسوند تراپی با فرکانس پایین

shekastegidastpa10

اولتراسوند تراپی پالسی با امواج کوتاه تکنیکی در فیزیوتراپی است که علاوه بر کمک به بهبود فرایند جوش به موجب افزایش میزان جوش خوردن شکستگی انگشت پا می‌شود.

شاک‌ویو تراپی

shekastegidastpa11

از روش شاک ویو تراپی جهت بهبود روند ترمیم و جوش خوردن استخوان دست و پا استفاده می‌شود. این روش یک روش جایگزین و مؤثر برای عمل جراحی جوش نخوردن استخوان است. از روش شاک‌ویوتراپی (ESWT) جهت ترمیم زخم استفاده می‌شود و در مدتی کوتاه نتایج مثبت و مؤثری برجای می‌گذارد.

تمرینات مخصوص شکستگی استخوان

در اینجا به چند نمونه از تمرینات توان‌بخشی اشاره شده است که مناسب وضعیت شما هستند. هر یک از این تمرین‌ها را به‌ آرامی آغاز کنید. در صورت احساس درد از شدت تمرین کم کنید. فیزیوتراپ به شما خواهد گفت که از چه زمانی می‌توانید این تمرین‌ها را آغاز کنید و کدام یک از آن‌ها برای شما مناسب‌تر است.

تمرینات توان‌بخشی مخصوص شکستگی انگشت دست

 • اکستنشن یا صاف کردن انگشت

shekastegidastpa12

 • صاف کردن مفصل متاکارپ (استخوان مچ دست)

shekastegidastpa13

 • خم کردن مفصل بین بند انگشتی ابتدایی

shekastegidastpa14

 • صاف کردن مفصل بین انگشتی میانی (همراه با صاف کردن مچ دست)

shekastegidastpa15

 • خم کردن مفصل بین انگشتی میانی به‌طور مجزا

shekastegidastpa16

 • فشردن توپ به‌صورت غیرواقعی

shekastegidastpa17

 • لغزش تاندون

shekastegidastpa18

 • فشردن حوله

shekastegidastpa19

 • چنگ زدن حوله

shekastegidastpa20

تمرینات توان‌بخشی مخصوص شکستگی انگشت پا

 • تمرین غیرفعال انگشت پا

shekastegidastpa21

 • پیچش انگشت پا

shekastegidastpa22

 • مچاله کردن حوله

shekastegidastpa24

 • برداشتن تیله

shekastegidastpa27jpg

 • کشش با حوله

shekastegidastpa28

دوره بهبودی


ترمیم و جوش خوردن شکستگی انگشت پا و دست معمولاً 4 تا 8 هفته زمان می‌برد؛ اما ممکن است بیشتر طول بکشد. پزشک ممکن است برای اطمینان یافتن از هم‌ترازی استخوان‌ها و صحیح بودن روند جوش خوردن عکس‌برداری با اشعه ایکس را انجام دهد. حتی باوجود درست پیش رفتن روند جوش خوردن استخوان شکسته، پا و دست به مدت چندین ماه دچار تورم می‌گردد. پزشک به شما خواهد گفت که از چه زمانی می‌توانید فعالیت‌های خود را از سر گیرید و به ورزش ادامه دهید. در صورت تجربه هرگونه دردی بایستی دست از انجام فعالیت بردارید و موضوع را به پزشکتان اطلاع دهید. شروع زودهنگام فعالیت می‌تواند خطر عود آسیب‌دیدگی را در شما افزایش دهد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است