علت کمردرد چیست و روش های درمانی بدون جراحی آن کدامند؟

کمردرد یکی از مشکلات شایعی است که حدود ۸۰ درصد از بزرگسالان را در دوره‌های مختلف زندگی درگیر می‌کند. درد به صورت ناگهانی و به علت گرفتگی عضله ناشی از تصادف یا برداشتن یک جسم سنگین به وجود می آید. گاهی اوقات اختلالاتی از قبیل آرتروز، پوکی استخوان یا اسکولیوز باعث کمردرد می شوند. پزشک از روش های درمانی متعددی برای تسکین درد پایین کمر استفاده می کند. به طور کلی پزشک به صورت مرحله ‌ای از روش های متفاوت برای کمک به تسکین درد کمر استفاده می نماید. به عبارتی ابتدا از روش‌های ساده و مقرون به صرفه استفاده می کند و به تدریج به سراغ روش‌های تهاجمی ‌تر و گران قیمت خواهد رفت.

اغلب کمردرد به علت آسیب دیدگی خفیف یا استفاده بیش از حد از عضلات کمر ایجاد می گردد. این وضعیت معمولاً با گذر زمان بهبود پیدا می‌کند و استفاده از روش‌های درمانی باعث کوتاه شدن دوران بهبود خواهد شد. فیزیوتراپی معمولاً به عنوان اولین خط درمان ‌کمردرد توصیه می‌شود. انجام دادن تمرینات ورزشی سودمند می‌تواند به بهبود بیماری ناشی از کمردرد کمک کند و هر چه سریعتر درد او را کاهش دهد. اگر دچار کمردرد هستید و در اصفهان زندگی می کنید می توانید با شماره های 0313236746503132330382 تماس حاصل نمایید و از کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی قصر نوبت بگیرید تا پزشکان ما به ارزیابی علت کمردردتان بپردازند. در صورتی که درد کمر پس از دو هفته بهبود پیدا نکرده است مراجعه به پزشک کاملاً ضروری است.

فهرست نمایش

علل کمر درد


 در اکثر مواقع کمردرد به دلیل مشکلات مکانیکی و آسیب دیدگی بافت نرم پیش می آید. گاهی اوقات آسیب دیدگی دیسک بین مهره ها، فشردگی ریشه اعصاب و حرکت نامناسب مفاصل ستون فقرات باعث بروز درد کمر میشود. پارگی یا کشیدگی عضله و رباط، شایع ترین علت درد پایین کمر محسوب می شود.

کشیدگی عضله و رباط

کشیدگی عضله و رباط

 کشیدگی کمر می تواند به صورت ناگهانی و یا با گذر زمان به علت انجام دادن حرکات تکراری ایجاد شود.

 • در صورتی که عضله دچار کشیدگی بیش از حد شود پاره می شود و آسیب می بیند.
 • گاهی اوقات رباط دچار کشیدگی بیش از حد و پارگی می شود و نمی‌تواند به طور صحیح به استخوان متصل گردد.

 به طور کلی مهم نیست که آیا عضله دچار کشیدگی شده است یا رباط زیرا علائم یکسانی را ایجاد می‌کنند و از روش‌های درمانی مشابه برای بهبود این اختلال استفاده می گردد. برخی از علل شایع گرفتگی و کشیدگی عضله و رباط به شرح زیر می باشند:

 • برداشتن اجسام سنگین یا چرخاندن کمر در هنگام حمل کردن یک جسم
 • انجام دادن حرکات تکراری که فشار زیادی را به کمر وارد می کند مانند زمین خوردن
 • تغییر حالت بدن با گذر زمان
 • آسیب دیدگی ناشی از ورزش به ویژه در فعالیت هایی که با چرخش بدن و وارد شدن فشار زیاد به آن همراه است.

 اگرچه گرفتگی و کشیدگی عضله و رباط یک اختلال بسیار جدی محسوب نمی شوند و درد دائم ایجاد نمی کنند ولی بیمار با درد شدید مواجه خواهد شد.

علل درد مزمن کمر

 درد مزمن به وضعیتی گفته می‌شود که پس از سه ماه از بین نرفته باشد و فرآیندهای طبیعی بدن نتواند آن را ترمیم کند. درد مزمن کمر معمولاً با مشکلات دیسک، مشکلات مفصل و التهاب ریشه عصب همراه است. برخی از علل شایع درد مزمن کمر به شرح زیر می باشد.

بیرون زدگی دیسک

کشیدگی عضله و رباط

 گاهی اوقات به علت ایجاد یک پارگی در دیواره خارجی دیسک، ماده نرم و ژله مانند هسته آن به سمت بیرون متمایل می شود و باعث التهاب ریشه یکی از اعصاب مجاور خواهد شد. قسمت بیرون زده دیسک حاوی مقدار زیادی پروتئین است که در تماس با ریشه عصب باعث ایجاد التهاب، فشردگی عصب و در نهایت درد ریشه عصب خواهد شد. در دیواره دیسک رشته‌های عصبی بسیار زیادی قرار دارد و ایجاد پارگی در دیواره دیسک باعث درد شدید خواهد شد.

بیماری تحلیل برنده دیسک 

 در هنگام تولد دیسک بین مهره ها حاوی مقادیر بسیار زیادی آب است و در سالم ترین حالت ممکن قرار دارند. با بالا رفتن سن از مقدار آب درون دیسک کاسته می شود و دچار تحلیل رفتگی خواهد شد. با خشک شدن دیسک توانایی آن در مقابل ضربه کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه نیروی وارد شده را به دیسک منتقل می نماید که این امر باعث بروز درد یا ضعیف شدن دیواره دیسک و در نهایت بیرون‌ زدگی آن خواهد شد. در برخی موارد افتادگی و بیرون زدگی دیسک باعث تنگی کانال نخاعی می شود.

اختلال مفصل فاست

 پشت هر دیسک ۲ عدد مفصل فاست قرار گرفته است. در فاصله بین مفاصل تعدادی استخوان وجود دارد که توسط رباط کپسولی احاطه شده اند و تعداد زیادی عصب در این ناحیه قرار دارد. گاهی اوقات این مفاصل به صورت خود به خود و یا به علت بیرون زدگی دیسک دردناک شده و بیمار را دچار درد کمر می نمایند.

اختلال مفصل ساکروایلیاک

مفصل ساکروایلیاک وظیفه متصل کردن ساکروم در قسمت انتهای ستون فقرات به دو طرف لگن را برعهده دارد. مفصل ساکروایلیاک یک مفصل قدرتمند و کم تحرک است که عمدتاً به جذب ضربه و تنش بین قسمت بالاتنه و پایین تنه می پردازد. در صورتی که مفصل ساکروایلیاک دچار التهاب شود یا حرکات این مفصل افزایش یا کاهش پیدا کند بیمار دچار درد خواهد شد.

تنگی کانال نخاعی

 این اختلال با تنگ کردن فضای داخلی کانال نخاعی که محل قرار گیری ریشه های اعصاب است باعث بروز درد خواهد شد. تنگ شدن کانال نخاعی می تواند در بخش مرکزی، فورامن یا هر دو ایجاد گردد و می‌تواند در یک یا چندین سطح به وجود بیاید.

 اسپوندیلولیستزیس

 اسپوندیلولیستزیس

این اختلال به علت لغزش یک مهره روی مهره دیگر ایجاد می شود و به پنج دسته تقسیم می‌شود اما شایع ترین آن اختلال ثانویه است که به علت بروز مشکل یا شکستگی ناحیه بین مفاصل فاست به وجود می آید اما گاهی اوقات ناپایداری مکانیکی مفاصل فاست باعث بروز این مشکل خواهد شد. درد ایجاد شده می‌تواند به علت فشردگی اعصاب پا یا ناپایداری کمر به وجود بیاید.

استئوآرتریت

 این اختلال به علت تحلیل رفتگی دیسک و مفاصل فاست ایجاد می‌شود و باعث بروز درد، التهاب، ناپایداری و تنگی کانال نخاعی در یکی یا چند سطح از کمر خواهد شد. استئوآرتریت ستون فقرات به علت بالا رفتن سن ایجاد می شود و روند پیشرفت کندی دارد. از این اختلال تحت عنوان اسپوندیلوزیس یا بیماری تحلیل برنده مفصل نیز یاد می شود.

بد شکلی

انحنای فقرات به صورت اسکولیوز و کیفوز توصیف می شود. بدشکلی ستون فقرات می‌تواند در قسمت پایین کمر ایجاد شود و باعث تحلیل رفتگی مفاصل فاست، مفاصل ساکروایلیاک یا تنگی کانال نخاعی شود.

تروما

 شکستگی ها یا در رفتگی های شدید ستون فقرات می‌تواند باعث بروز درد شود. بروز درد پایین کمر پس از تروما از قبیل تصادف موتورسیکلت یا زمین خوردن به معنای مراجعه فوری به پزشک است.

 شکستگی فشاری

در صورتی که شکستگی در مهره ایجاد شود بیمار دچار درد ناگهانی کمر خواهد شد. این نوع شکستگی معمولا به علت ضعیف بودن استخوان ها ناشی از پوکی استخوان ایجاد می‌شود و در افراد مسن بسیار شایع است. به عنوان مثال استئوآرتریت یا بیماری تحلیل برنده دیسک ممکن است در عکسبرداری از ستون فقرات تشخیص داده شود اما بیمار دچار هیچگونه دردی نشده باشد.

 علل غیر متداول درد کمر

 اگرچه بروز درد کمر به دلایل غیر متداول خیلی شایع نیست اما برخی از این موارد به شرح زیر می باشند:

عفونت 

عفونت ستون فقرات که تحت عنوان استئومیلیت شناخته می‌شود یک اختلال نادر است اما می تواند باعث بروز درد شدید شود و عدم درمان آن زندگی فرد را به خطر می‌اندازد. این اختلال می‌تواند به علت انجام عمل جراحی، تزریق دارو و یا انتقال عفونت از طریق گردش خون به وجود بیاید. افرادی که سیستم ایمنی آنها دچار مشکل می باشد بیشتر مستعد عفونت ستون فقرات هستند.

تومور

 در اکثر موارد تومورهای ستون فقرات در سایر نواحی بدن به وجود می‌آید و سپس به ستون فقرات متاستاز می دهد. شایع ترین تومورهایی که از سایر نقاط بدن به ستون فقرات متاستاز می دهند عبارتند از سرطان سینه، پروستات، کلیه، تیروئید یا ریه. بروز هرگونه علامت جدید نظیر درد کمر در بیماران مبتلا به سرطان هشدار دهنده است و فرد باید به سرعت از لحاظ درگیر شدگی ستون فقرات تحت ارزیابی قرار بگیرد.

 بیماری خود ایمنی

 کمردرد یکی از علائم احتمالی مرتبط با بیماری های خود ایمنی از قبیل اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت روماتوئید، لوپوس، بیماری کرون، فیبرومیالژی و سایر موارد است.

 روش های غیر جراحی برای درمان کمر درد


 اسپوندیلولیستزیس

هدف از درمان، کاهش درد است اما گاهی اوقات این روش ها تاثیری در اصلاح علت بروز درد ندارند. پزشک معمولاً در کنار فیزیوتراپی یا روش‌های دیگر از اقدامات درمانی مناسب استفاده خواهد کرد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

ورزش کردن یکی از روش های مفید برای بهبود درد مزمن کمر است و به عنوان اولین خط درمان در نظر گرفته می‌شود اما باید تحت نظر پزشک متخصص فیزیوتراپی انجام گردد. اما همه افراد نمی توانند متقاضی مناسبی برای انجام دادن تمرینات مخصوص کمر باشند. ورزش درمانی باید با توجه به نوع مشکل و علائم بیمار طراحی شود. پیروی کردن از یک برنامه درمانی ورزشی در منزل یک بخش مهم از فرایند موفقیت آمیز درمان درد کمر محسوب می شود. مراجعه به یک متخصص فیزیوتراپی با تجربه در اصفهان به منظور طراحی برنامه ورزشی مناسب برای درمان کمردرد کاملاً ضروری است.

 برنامه فیزیوتراپی برای درمان درد مزمن کمر به شرح زیر می باشد:

 • اصلاح حالت بدن
 • امتحان کردن آستانه تحمل درد
 • انجام دادن تمرینات کششی و انعطاف پذیری
 • تمرینات ورزشی ایروبیک
 • تمرینات مخصوص تقویت عضلات مرکزی

دارو درمانی 

 مصرف داروهای مسکن، داروهای ضد التهاب، شل کننده های عضلانی و سایر داروها می تواند به کنترل درد مزمن کمک کند. با این حال اکثر این داروها با برخی عوارض جانبی همراه هستند و استفاده از آنها به صورت طولانی توصیه نمی‌شود. داروهای مسکن قوی نباید به عنوان اولین برنامه درمان درد مزمن کمر مورد استفاده قرار بگیرند زیرا اکثر آنها اعتیادآور هستند و نمی توانند علت اصلی بروز درد کمر را برطرف کنند. این داروها باید تحت نظر پزشک مصرف شوند و پزشک زمانی اقدام به تجویز آنها می کند که سایر داروهای تجویز شده تاثیری در کنترل درد بیمار نداشته باشند. در صورتی که شما فقط با مصرف داروهای مسکن قوی توانایی تحمل درد را دارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا برنامه درمان شما تعویض گردد.

استفاده از کمپرس سرد و گرم

شما می توانید در طول روز حداقل سه مرتبه از کمپرس یخ استفاده کنید: صبح، پس از مدرسه یا بازگشت از محل کار و مجدداً قبل از خوابیدن. مقداری یخ را درون یک کیسه پلاستیکی بریزید و آن را درون حوله قرار دهید تا از سوختگی پوست شما جلوگیری شود سپس به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را روی پوست خود بگذارید. گرما می‌تواند باعث کاهش درد پایین کمر شود. گرما و رطوبت و به صورت دوش گرفتن و حمام رفتن یا استفاده از کمپرس گرمایی عملکرد بهتری دارد. البته می‌توانید از پد گرمای الکتریکی نیز استفاده کنید و آن را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی کمر خود قرار دهید. ساعت گوشی خود را تنظیم کنید تا پس از اتمام زمان مورد نظر به شما هشدار دهد. دستگاه را به نحوی تنظیم کنید که باعث سوختگی پوست شما نشود.

تزریق اپیدورال

 تزریق اپیدورال

در این روش پزشک به طور مستقیم استروئید را درون فضای اپیدورال تزریق می کند که طناب نخاعی را احاطه کرده است. پزشک برای انجام این روش از اشعه ایکس که فلوروسکوپی نامیده می شود استفاده می کند تا دارو به طور مستقیم در ناحیه مورد نظر تزریق گردد. هدف از تزریق استروئید تسکین موقت درد و کاهش التهاب اطراف ریشه فشرده شده عصب است.

درمان دستی ستون فقرات

درمان دستی ستون فقرات

 درمان دستی ستون فقرات یا کایروپراکتیک شامل استفاده از حرکات دست به منظور ماسا،ژ تحریک و بهبود مطابقت ستون فقرات است. با این حال درمان دستی ستون فقرات در همه افراد توصیه نمی شود به ویژه افراد مبتلا به پوکی استخوان، آرتروز یا مشکلات طناب نخاعی. این روش درمانی فقط باید توسط پزشک با تجربه و آموزش دیده انجام شود. فقط گروه‌های زیر مجاز به انجام این روش درمانی هستند:

 • متخصص کایروپراکتیک
 • متخصص فیزیوتراپی
 • متخصص استخوان
 • برخی از متخصصین

 در صورتی که یک پزشک با تجربه بع انجام درمان دستی بپردازد عوارض جانبی به حداقل خواهد رسید هر گونه عوارض جانبی از قبیل بروز درد در ناحیه مورد نظر معمولاً طی مدت یک تا دو روز بهبود پیدا میکند.

بریس کمر 

 برخی از بیماران ادعا می‌کنند که استفاده از بریس کمر می‌تواند به طرز قابل توجهی به کاهش درد کمک کند. شواهد موجود نشان می‌دهد استفاده از بریس مخصوص در طول روز در کنار فیزیوتراپی و سایر روش های درمانی سرعت بهبودی و کاهش درد را افزایش می دهد. بریس کمر پس از عمل جراحی کمر بسیار کمک کننده است.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست

 در این روش پزشک تعداد الکترود را روی سطح پوست کمر قرار می دهد که به کمک دستگاه مخصوص جریان الکتریکی را به بدن ارسال می کند تا باعث اختلال در پردازش سیگنال های درد شود.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت 

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت روشی است که در آن نمونه خون بیمار تهیه شده و تحت شرایط خاص، پلاسمای غنی از پلاکت آماده می شود و پزشک آن را به طور مستقیم به درون دیسک آسیب دیده تزریق می نماید. پزشکان عقیده دارند که این روش باعث تسریع فرایند بهبود تاندون، رباط، عضله و مفاصل آسیب دیده خواهد شد. تاثیرات تزریق پلاسمای غنی از پلاکت در درمان استئوآرتریت زانو مورد ارزیابی قرار گرفته است اما با تاثیرات خوبی در کاهش درد کمر نیز همراه است. با این حال باید تحقیقات بیشتری در خصوص تایید نتایج این روش درمانی در بلندمدت انجام شود.

طب سوزنی

طب سوزنی روشی است که با استفاده از تعدادی سوزن بلند و باریک استریل انجام می‌شود و این سوزن ها در نواحی خاصی از بدن قرار می گیرند. این روش می تواند باعث آزاد شدن مواد شیمیایی طبیعی تسکین دهنده درد شود.

ماساژ درمانی

 ماساژ درمانی

ماساژ درمانی در ناحیه کمر می تواند به رفع اسپاسم عضلاتی که در بروز درد کمر نقش دارند کمک کند. ماساژ درمانی باعث افزایش گردش خون در ناحیه کمر می شود و به این ترتیب با افزایش انتقال اکسیژن و مواد مغذی به عضلات آسیب دیده سرعت بهبود را افزایش خواهد داد.

پوشیدن کفش مناسب

پوشیدن کفش نامناسب باعث بدشکلی و از بین رفتن مطابقت صحیح پاها، لگن و کمر خواهد شد و کمردرد را به همراه خواهد داشت. پوشیدن کفش پاشنه بلند و کفش بسیار تنگ که پا را در حالت نامناسب قرار می‌دهد احتمال بروز درد کمر را افزایش خواهد داد. تحقیقی که در این رابطه انجام شده نشان داده است استفاده از کفی طبی می تواند طی مدت ۶ هفته به طرز قابل توجهی باعث کاهش درد کمر شود.

رژیم غذایی

برخی از رژیم های غذایی با التهاب بسیار زیادی همراه هستند به ویژه رژیم غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده، قند پالایش یافته و چربی ترانس. شما می توانید با پزشک خود مشورت کنید تا رژیم غذایی شما را بررسی نماید و نقش آن در بروز درد مزمن کمر را ارزیابی کند و نحوه کنترل آن و اصلاح رژیم غذایی را به شما آموزش دهد. حفظ تناسب اندام و کاهش وزن اضافی می تواند با رفع فشار از روی ستون فقرات به کاهش درد کمک کند.

چه موقع انجام عمل جراحی برای درد کمر توصیه میشود؟


 اگرچه کمردرد هزاران نفر را درگیر کرده است اما پزشک فقط در موارد ضروری اقدام به انجام عمل جراحی خواهد کرد که روش های درمانی خانگی، دارو درمانی و روش های غیر تهاجمی تاثیری در کنترل درد نداشته باشند و درد باعث اختلال در زندگی روزمره بیمار شده باشد. عمل جراحی نمی تواند همه انواع دردهای کمر را درمان کند و فقط در آن دسته از بیمارانی که کمردرد به دلایل فیزیکی ایجاد شده است نتایج مطلوبی را به وجود می‌آورد. در صورتی که کمردرد به علت زائده های استخوانی، بیرون زدگی یا پارگی دیسک یا مشکلات ستون فقرات و فشردگی عصب ایجاد شده باشد پزشک انجام عمل جراحی را توصیه خواهد کرد.

چگونه می توان از بروز کمردرد جلوگیری کرد؟


اگرچه هیچ راهی برای متوقف کردن بالا رفتن سن یا تغییر ساختار ژنتیکی وجود ندارد تغییر سبک زندگی می تواند به کنترل و جلوگیری از بروز درد پایین کمر کمک کند. پیروی کردن از سبک زندگی سالم احتمال بروز آسیب جسمانی را به حداقل می رساند.

 • تناسب اندام خود را بهبود ببخشید. افرادی که تناسب اندام ندارند بیشتر از دیگران دچار درد پایین کمر خواهند شد زیرا هنگامی که عضلات مرکزی ضعیف هستند نمی توانند به خوبی از کمر محافظت کنند.
 • فعالیت جسمانی مناسب داشته باشید زیرا نداشتن فعالیت فیزیکی باعث آسیب دیدگی عضلات و مفاصل بدن خواهد شد. از آنجایی که سلامت ستون فقرات اهمیت بسیار زیادی دارد بهتر است در طول روز ورزش کنید و بدن خود را درگیر نمایید تا عضلات شما قوی تر شوند.
 • وزن اضافی بدن خود را کاهش دهید زیرا چاقی و اضافه وزن فشار زیادی را به مهره‌های ستون فقرات وارد می کند. وزن اضافی بدن با تحت فشار قرار دادن کمر باعث بروز درد خواهد شد.
 • برای برداشتن اجسام به شیوه صحیح عمل کنید و بدن خود را به جسم مورد نظر نزدیک کنید سپس از ناحیه لگن و زانو خم شوید سپس جسم مورد نظر را بردارید.
 • تا حد امکان به اصلاح شرایط کار خود بپردازید و از میز و صندلی مناسب با ارتفاع مناسب استفاده کنید تا پا و لگن شما در حالت مناسب قرار بگیرند.
 • به کنترل سلامت ذهنی خود بپردازید و تا حد امکان از اضطراب، افسردگی و استرس ناشی از فعالیت روزمره و کار خودداری کنید. زندگی کردن با کمردرد دشوار است به همین دلیل بهتر است به سلامت ذهن خود اهمیت بدهید تا احتمال بروز درد کمر به حداقل برسد.
 • از مصرف تنباکو و مواد مشابه خودداری کنید زیرا تنباکو باعث اختلال در فرآیند گردش خون و اکسیژن رسانی به دیسک می شود و سرعت تحلیل رفتگی آنها را افزایش خواهد داد.
 • با انتخاب های درست احتمال بروز آسیب دیدگی را به حداقل برسانید. هنگام رانندگی کمربند خود را ببندید و از حمل کردن اجسام سنگین روی کمر خود اجتناب کنید. اگر چندین ماه فعالیت جسمانی چندانی نداشته‌ اید از فعالیت حرکتی سنگین در آخر هفته خودداری کنید تا دچار آسیب ‌دیدگی نشوید.

سوالات متداول


در صورت از بین نرفتن درد پایین کمر چه باید کرد؟

در صورتی که درد کمر پس از مدتی از بین نرود علامت هشدار است که بهتر است هرچه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید تا پزشک پس از انجام ارزیابی‌های اولیه بتواند علت و نوع بروز درد کمر شما را مشخص کند و بر اساس نتایج به دست آمده از روش های درمانی مناسب استفاده نماید. از نادیده گرفتن درد کمر خود اجتناب کنید.

آیا متخصص درمان دستی می تواند به تسکین درد شدید کمک کند؟

متخصص درمان دستی می تواند به تسکین درد و بهبود توانایی عملکردی افراد مبتلا به درد شدید کمر کمک کند که به علت درد زندگی آنها دچار اختلال شده است.

از کجا بدانیم علت درد کمر، مشکلات دیسک یا عضله است؟

اگرچه ممکن است علت درد کمر به مشکلات دیسک ارتباط داشته باشد اما گاهی اوقات به علت گرفتگی یا کشیدگی عضله و سایر مشکلات مشابه به وجود می آید. در صورتی که شما دچار بیرون زدگی دیسک شده باشید هنگام خم و راست کردن کمر خود دچار درد شدید خواهد شد زیرا انجام دادن این حرکات فشار زیادی را به دیسک و اعصاب مجاور وارد می‌کند و باعث تشدید علائم خواهد شد.

آیا موز برای کمر درد خوب است؟

پاسخ این سوال مثبت است و مصرف مواد غذایی سرشار از منیزیم می تواند به کاهش درد کمر کمک کند. شما می توانید برای کاهش درد کمر خود از سالمون، اسفناج و حتی بادمجان و موز استفاده کنید.

آیا پیاده روی برای درد کمر خوب است؟

 پیاده روی یکی از حرکات ساده و بسیار موثر برای تسکین درد مزمن کمر است. در صورتی که شما روزی ۲ مرتبه به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه راه بروید درد پایین کمرتان بهبود خواهد یافت. در صورت تمایل و داشتن توانایی جسمانی می‌توانید به جای پیاده‌ روی از فعالیت‌های دیگری نیز بهره بگیرید.