کجی گردن یا تورتیکولی (دیستونی گردن): علت و درمان

kajigardan

تورتیکولی یا بیماری کجی گردن که به عنوان تورتیکولی اسپاسمودیک یا دیستونی گردن نیز شناخته شده است، یک اختلال عصبی است که عضلات گردن را تحت تأثیر قرار داده و موجب شده تا سر به سمت شانه‌ها، رو به پایین و یا به سمت بالا کشیده شود. عضلات در این موقعیت نامتعادل در طول زمان کوتاه شده و فیبرهای عضلانی قابلیت ارتجاعی خود را دست می‌دهند. این اختلال می‌تواند دردناک و شدید باشد. اگر شما دچارتورتیکولی یا کجی گردن هستید، انجام برخی از درمان‌ها به منظور رفع مشکلات تورتیکولی امری مهم است. کجی گردن که ممکن است دلایل ژنتیکی و یا دلایل دیگری داشته باشد را می‌توان با درمان‌های فیزیکی، بیوفیدبک، کایروپراکتیک، ماساژ درمانی و روش‌های دیگر درمان کرد.

اگر مشکل کجی یا دیستونی گردن دارید و از این بابت بسیار ناراحت هستید، دیگر جای هیچ نگرانی نیست. امروزه راه‌های بسیاری برای درمان این مشکل وجود دارند که شما می‌توانید با درمان به موقع و با انتخاب پزشک مناسب مشکل کجی گردن خود را درمان کنید.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی قصر متخصصین ما یک برنامه فیزیوتراپی جامع متشکل از بیوفیدبک، ورزش‌های مناسب، کایروپراکتیک، ماساژ و درمان نقاط ماشه‌ای متناسب با شرایط هر فرد طراحی می ‌کنند و افراد درای مشکل دیستونی گردن را تحت درمان قرار داده و مشکل انحراف و کجی گردن آن ها را برطرف کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 03132367465 03132330382  تماس حاصل فرمایید.

انواع کجی گردن


kajigardan1

کجی گردن یا تورتیکولی

رایج‌ترین شکل از بیماری تورتیکولی، دیستونیای گردنی است. چانه و بینی به یک طرف چرخیده و ممکن است در این موقعیت (تونیک) باقی بماند و یا ممکن است به صورت متناوب به یک طرف چرخیده و سپس رها (کلونیک) شود. لرزش سر نیز ممکن است در تورتیکولی دیده شود. عضلاتی که اغلب درگیر هستند شامل عضله‌ی نواری گردن، عضله‌ی ذوزنقه‌ای، عضله‌ی بالابرنده‌ی کتف در همان سمت و عضله‌ی استرنوکلیدوماستوئید در طرف مقابل می‌باشند.

لتروکولیس

این دومین دیستونی رایج بیماری کجی گردن است. سر به یک طرف و رو به پایین، به سمت شانه کشیده شده است. گاهی اوقات یک شانه بالاتر از دیگری است. عضلات درگیر معمولاً عضله‌ی نواری گردن، عضله‌ی ذوزنقه‌ای، عضله‌ی بالابرنده‌ی کتف و عضله‌ی اسکالن هستند. فرد برای حفظ سر در یک موقعیت مرکزی مشکل دارد و حتی چرخاندن سر به طرف دیگر برای او سخت‌تر است.

آنتروکولیس

چانه به پایین و به سمت قفسه‌ی سینه کشیده می‌شود. هر دو عضلات اسکالن و استرنوکلیدوماستوئید اغلب درگیرهستند. این حالت ممکن است موجب ایجاد مشکلات در بلع، صحبت کردن، معاشرت و دید شود.

رتروکولیس

سر به عقب و به سمت ستون فقرات کشیده شده است. عضلات درگیر معمولاً اکستنسورهای گردن هستند. در این مورد هم ارتباط با افراد دیگر، دید و بلع ممکن است تحت تاثیرقرار گیرند.

علائم


در دیستونی گردن، انقباضات عضلات گردن غیر ارادی است. اگر انقباضات تداوم داشته باشند، ممکن است موجب وضعیت غیرطبیعی سر و گردن شوند. اگر اسپاسم‌ها به صورت دوره‌ای یا دارای الگو باشند، ممکن حرکات تشنجی سرا رابه وجود آورند. شدت دیستونی گردن از حالت خفیف تا شدید متفاوت است.

دیستونی گردن ممکن است از گردن شروع شده و تا شانه‌ها گسترش یابند، اما علائم معمولاً ثابت بوده و در مدت پنج سال اول پس از شروع بیماری پایدار باقی می‌مانند. این شکل از دیستونی کانونی معمولاً فراتر از گردن و شانه نرفته یا تبدیل به دیستونی در کل بدن نمی‌شود. اغلب اوقات افراد مبتلا به کجی گردن به سایر دیستونی‌های کانونی نیز مبتلا می‌شوند.

علل ایجاد بیماری


کجی گردن ممکن است اولیه باشد (به این معنی که تنها اختلال عصبی آشکار همراه یا بدون سابقه خانوادگی است) و یا در اثر علل ثانویه مانند ضربه‌های فیزیکی به وجود می‌آید. موارد مربوط به کجی گردن ارثی برده ممکن است در رابطه با دیستونی عمومی زودهنگام اتفاق افتد که با ژن DYT1 مرتبط است.

درمان


داروها

kajigardan2

اهداف دارو درمانی در درمان تورتیکولی، کاهش میزان مرگ و میر و جلوگیری از عوارض است. دسته بندی‌های دارویی عبارتند از:

  •  کاهش دیستونی به عنوان مثال‌، تری هگزیفنیدیل، پرامیپکسول، مهار کننده‌های رهاسازی گلوتامات و بلاکرهای گیرنده، سم بوتولینوم)
  • درمان انتخابی کمکی به عنوان مثال، کلونازپام بلفارواسپاسم، باکلوفن برای دیستونی دهانی-فکی، پروپرانولول و یا پریمیدون برای لرزش‌های قابل توجه

کلاه تورتیکولی

kajigardan3

اگر نوزاد نیز از پلاژیو سفالی موضعی (سندرم سر صاف) رنج می‌برد، ممکن است نیاز به پوشیدن یک کلاه ایمنی ویژه برای شکل گیری یا قالب سازی مجدد جمجمه داشته باشد. پزشک متخصص شکل سر نوزاد شما را اسکن کرده و سپس در خصوص این موضوع که درمان کودک شما با کلاه ایمنی به نفع او می‌باشد یا خیر، تصمیم می‌گیرد. این که کودک چه مدت باید به پوشیدن کلاه ایمنی ادامه دهد، بسته به سنی است که درمان در آن انجام می‌شود. درمان در حدود 3 تا 9 ماه طول می‌کشد.

فیزیوتراپی

ابتدا با یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در مورد نحوه‌ی صحیح و دستورالعمل‌های انجام حرکات و تمرینات مشورت کنید. تمرینات فیزیوتراپی برای بزرگسالان مبتلا به کجی گردن ممکن است شامل درجه بندی (گام به گام) تمرینات گردن باشد. شما در ابتدا با تلاش برای حرکت تدریجی سر خود به میزان کمی دورتر در هر جهت و در هر بار شروع می‌کنید. سپس، تلاش کنید سر خود را در موقعیت نهایی برای مدت زمان‌های طولانی ترنگه دارید. اگر شما قادر به انجام این تمرینات به تنهایی نیستید می‌توانید از شخص دیگری بخواهید تا شما را با حرکات غیر فعال ملایم کمک کند. تمرینات خود را چند بار در روز، در مقابل یک آینه و تا آن جا که ممکن است انجام داده و ببینید که آیا قادر به حرکت دادن سر خود در فواصل دورتر هستید یا خیر.

درمان دستی

درمان دستی برای کجی گردن بسیار مفید است. بیماران را می‌توان در یک کلینیک کایروپراکتیک با رفلکس درمانی، تمرینات چشم، ایجاد ارتعاشات در عضلات / مفصل، و درمان‌های دستی ستون فقرات درمان کرد. درمان‌های دستی می‌توانند برای مهره دوم گردن تنظیم شوند. همچنین به بیمار یک عینک با لنز آبی داده می‌شود زیرا طول موج کوتاه نور آبی ممکن است حالات بیماررا تغییر داده و به طور غیر مستقیم یا مستقیم هسته‌های قاعده‌ای زیر قشر مغز را تحت تأثیر قرار دهد. عضلات گردن بیمار در هنگام زدن این عینک کمتر احساس سفت شدگی می‌کند. درمان‌های دستی ستون فقرات جهت تصحیح ایستایی ستون فقرات و کاهش گردن درد و پشت درد است. درمان دستی مداوم به شما کمک خواهد کرد تاعضلات شل شده و حرکات مفاصل افزایش یابند.

ماساژ درمانی

kajigardan4

درمان کجی گردن مراقبت بسیار زیادی را به ویژه در نوزادان و در افرا با تونیک‌های بسیار حساس و یا افراد در موارد کلونیک می‌طلبد. درمانگرا با استفاده از ماساژ ملایم، کشش گردن، و استفاده از گرما به رهایی عضلات گردن از انقباضات کمک خواهند کرد. کشش آهسته و ملایم کشش و ورز دادن موجب کشش و شل شدن بافت گردن به تدریج از لایه‌های سطحی به سمت لایه‌های عمیق‌تر می‌شود. ماساژ درمانی ممکن است موجب افزایش تدریجی گردش خون در اطراف عضلات شده و به بافت‌های منقبض شده اجازه می‌دهد تا به آرامی شل شوند.

درمان نقاط ماشه‌ای

kajigardan5

درمان نقاط ماشه‌ای یک روش معمول برای کاهش درد از نقاط ماشه‌ای است. نقاط ماشه ‌ای در واقع گره‌ها و یا نقاط سفت شده‌ی فیبرهای عضلانی هستند. این روش می‌تواند به صورت درای نیدلینگ انجام گرفته یا ممکن است پزشک معالج یک ضد درد مثل لیدوکایین و یا حتی بوتاکس را برای کاهش درد بیمار به نقاط ماشه‌ای تزریق کند. تزریق لیدوکائین به نقطه ماشه‌ای بسیار شبیه به تزریق‌های دیگر است، با این تفاوت که پزشک با تزریق در نقطه ماشه‌ای موجب رسیدن دارو به یک منطقه خاص در یک عضله خاص شده تا از ورود دارو به کل سیستم بدن بیمار جلوگیری کند. هدف از این تزریق تحریک آهسته‌ی نقطه‌ی ماشه‌ای برای باز شدن گره‌ی آن روی عضله است.

درمان بیوفیدبک

بیوفیدبک یک دستگاه برای تجزیه و تحلیل متغیرهای فیزیولوژیکی دریافت شده مانند فعالیت عضلانی، انقباض عضلات، درجه حرارت محیطی پوست، جریان خون منطقه‌ای، سبک و تعداد تنفس، متغیر ضربان قلب، امواج مغزی و سایر متغیرهای اندازه‌گیری شده ازعملکرد سیستم عصبی خودکار به منظور کمک به بیمار به منظور افزایش آگاهی حسی، از طریق الکترودهای کار گذاشته شده در قسمت‌های مختلف بدن است. مونیتور این متغیرها با استفاده از ابزار الکترونیکی صورت می‌پذیرد که پس از آن به ویژگی‌های بصری و شنیداری فرد بازخورد داده شده، و از آن به منظور آموزش برای رسیدن به کنترل فیزیولوژیکی استفاده می‌شود. پس از اتمام ارزیابی‌های اولیه و شناسایی نیازهای فردی، متخصص بیوفیدبک به عنوان یک مربی شروع به آموزش و راهنمایی هر فرد برای رسیدن به اهداف هدفمند جهت بهبود عملکرد می‌کند. الکترومیوگرافی سطحیSEMG) ) برای مدیریت درد و واکنش‌های استرسی مرتبط با تنش عضلانی و کاهش تلاش‌های بیش از حد ناشی از ضعف در حالت ایستایی بدن یا عادات نامطلوب در حرکات استفاده می‌شود.

ورزش

انجام حرکات ورزشی برای دیستونی گردن بسیار مهم است. انجام حرکات کششی که موجب شل شدن عضلات گردن و سر می‌شود و وضعیت کلی بدن را بهبود می‌بخشد، امری ضروری به شمار می‌آید.