کلینیک قصر

جراحی بسته (انواع تزریق) دیسک کمر و درمان دردهای ستون فقرات

baste

جراحی بسته‌ی کمر شامل یکسری تزریقات درمانی می‌شود که با هدف رفع درد و مشکل بیمار انجام می‌شود. اما این تزریقات را می‌توان به منظور تشخیص و حتی پیشگیری از بروز مشکل (و یا ترکیبی از این اهداف) نیز به کار برد. تزریق‌های بلوک عصبی برای درمان دردهای حاد و شدید خصوصا مواردی که موجب محدودیت عملکردی بیمار شده (مانند درد پس از جراحی، درد پس از آسیب شدید یا سندرم درد احشایی) بسیار موثر و نتیجه‌بخش هستند. این تزریقات به بیمار کمک می‌کنند که:

 • بتواند درد خود را به روش سرپایی و غیرجراحی درمان کند.
 • بتواند برنامه‌ی فیزیوتراپی و توانبخشی خود را دنبال کند.
 • نیاز کمتری به داروی مسکن داشته باشد.
 • در مواردی لزوم انجام جراحی باز را برطرف کند یا آن را به تاخیر بیاندازد.

در روش تزریق اپیدورال، داروی کورتیزون که ماده‌ی ضدالتهاب بسیار قوی است، در فضای اپیدورال (که دیسک‌ها و ستون مهره‌ها را دربرگرفته است) تزریق می‌شود.

متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی قصر به خوبیمی‌دانند که برای اغلب بیماران، تسکین درد شدید کمر در اولویت است. متخصصین ما برای کمک به تسکین درد شما، انجام تزریقات درمانی در ستون فقرات، مانند تزریق بلوک عصبی، تزریق اپیدورال و همچنین روش سوزاندن عصب با رادیوفرکوئنسی را تجویز می‌کنند. این روش‌ها به تسکین و کنترل درد شدید ناشی از بیماری فرسایشی دیسک کمر، بیماری فرسایشی دیسک گردن و آسیب‌دیدگی‌های ستون فقرات آرتروز و سایر بیماری‌های ستون فقرات، کمک می‌کنند. در این زمینه و مشاوره با متخصصین ما، می‌توانید از شماره ۰۳۱۳۲۳۶۷۴۶۵ ۰۳۱۳۲۳۳۰۳۸۲ برای تماس با ما یا رزرو نوبت استفاده نمایید.

انواع تزریق و جراحی بسته برای درمان دیسک کمر و گردن


بلوک عصبی

بلوک عصبی به معنای تزریق دارو در اطراف یا نزدیکی عصب می‌باشد. داروی تزریق شده می‌تواند شامل داروی بیحس‌کننده و داروی استروئیدی یا مخدر باشد.

بلوک مفصل فاست و بلوک میانی

bastr1

التهاب مفاصل ستون فقرات می‌تواند منجر به درد کمر شود. در روش بلوک فاست، ماده‌ی بیحس‌کننده و استروئیدی به مفصل فاست تزریق می‌شود. همچنین، در روش بلوک عصب میانی، همان ماده (بیحس‌کننده و استروئید) در فضای خارجی مفصل و در نزدیکی عصب حسی که به مفصل متصل می‌شود، تزریق می‌شود.

بلوک اعصاب محیطی

اختلال در اعصاب محیطی موجب بروز پاراستزی می‌شود. منظور از پاراستزی، علائمی مانند احساس خواب رفتن دست و پا، بی‌حسی، گزگز، مورمور و سوزن‌سوزن شدن است. تزریق بلوک عصبی در اطراف اعصاب محیطی که خارج از مغز و کانال نخاعی هستند، می‌تواند به رفع پاراستزی کمک کند.

بلوک انتخابیِ ریشه‌ی عصبی (SNRB)

baste2

با روش SNBR می‌توان درد‌های منشرشونده یا رادیکولاپتی که منشاء آن در ستون فقرات گردنی یا کمری است را تسکین داد. منظور از رادیکولاپتی، التهاب و تحریک یکی از شاخه‌های عصبی در ستون فقرات است که سیگنال‌های حسی را به بخش خاصی از بدن (مانند دست یا پا) منتقل می‌کند. التهاب این شاخه‌های عصبی در ستون فقرات موجب احساس درد منتشر شونده در آن بخش خاص از بدن(که شاخه عصبی به آن منتهی شده) می‌شود.

بلوک عصب سمپاتیک

baste3

این روش بلوک عصبی، می‌تواند به تسکین درد‌های مزمن کمک کند. اعصاب سمپاتیک، عصب‌هایی هستند که بخشی از سیستم عصبی ناخودآگاه و عملکرد‌های غیرارادی بدن (مانند عرق کردن یا جریان دادن به خون) را کنترل می‌کنند.

تزریق استروئید در فضای اپیدورال

فضای اپیدورال به فضایی اشاره دارد که لایه غشایی اطراف طناب نخاعی و شاخه‌های عصبی را پوشش می‌دهد. برخی اختلالات مانند تنگی کانال نخاعی و بیرون‌زدگی دیسک در منطقه کمر می‌توانند باعث التهاب و تحریک شاخه‌های عصبی در ستون فقرات شوند. در روش تزریق اپیدورال، داروی ضدالتهاب قوی مانند استروئید درون فضای اپیدورال تزریق می‌شود. این نوع تزریق اپیدورال می‌تواند در نواحی مختلفی از ستون فقرات مانند ناحیه گردنی، سینه‌ای و کمری انجام شود.

تزریق در مفصل ساکروئیلیاک

مفصل ساکروئیلیاک بزرگترین مفصل است. این مفصل در قسمت تحتانی ستون فقرات و درست در بالای استخوان دنبالچه قرار داشته و به طور معمول، حرکت بسیار کمی دارد. التهاب مفصل ساکروئیلیاک موجب درد کمر و باسن می‌شود و تزریق ماده‌ی بیحس‌کننده و استروئید در این مفصل می‌تواند به تسکین درد آن کمک کند.

سوزاندن عصب با رادیوفرکوئنسی

مفاصل فاست یکی از ساختارهایی هستند که می‌توانند منشاء درد کمر باشند. در روش رادیوفرکوئنسی (RF)، از امواج رادیویی برای ایجاد حرارت متمرکز روی یکی از عصب‌های مفاصل فاست استفاده می‌شود. این حرارت موجب سوزاندن عصب و در نتیجه برطرف شدن درد می‌شود.

روش انجام این عمل کاملا مشابه با روش بلوک عصبی فاست یا تزریق در ستون فقرات است، با این تفاوت که در این روش دو سوزن وارد کمر می‌شوند، چرا که هر مفصل فاست دارای دو عصب است. برای آن که جراح بتواند سوزن را به محل دقیق و مناسب هدایت کند، از فلوروسکوپ (تصاویر رادیوگرافی همزمان از کمر) استفاده می‌کند. سوزاندن عصب در حدود ۲ دقیقه زمان می‌برد و کل جلسه‌ی درمانی نیز ۲ ساعت طول می‌کشد.

جراحی لیزری ستون فقرات

جراحی لیزری اپیدوروسکوپیک برای رفع فشار بر عصب، یک روش درمانی موثر است که می‌تواند درد مزمن و مقاوم به درمان کمر، ناشی از بیرون‌زدگی دیسک و تنگی کانال نخاعی را تسکین دهد. با کمک دقت برش بالای اشعه‌ی لیزر، عمل رفع فشار عصبی با دقت و آسانی بیشتری انجام می‌شود و در عین حال محدوده‌ی انجام جراحی، بسیار کوچک‌تر و احتمال بروز خونریزی در حین عمل و آسیب عصبی نیز بسیار کمتر است.

موارد منع انجام جراحی بسته


به منظور ایمنی و رعایت احتیاط‌های لازم، به خاطر عللی که در ادامه آمده است، به برخی از بیماران اجازه‌ی انجام جراحی بسته‌ی کمر (تزریق در ستون فقرات) داده نمی شود:

 • آلرژی به داروهای تزریقی
 • کم‌خونی
 • آسم
 • ابتلا به اختلالات یا بیماری‌های خونریزی
 • عفونت
 • بیماری کلیوی
 • بارداری و شیردهی
 • اختلالات شدید در ستون فقرات

در صورتی که به هر دلیلی، شما نمی توانید جراحی بسته کمر یا تزریق در ستون فقرات را انجام دهید، متخصصین ما سایر روش‌های کنترل درد مانند دارودرمانی و مدالیته‌های فیزیوتراپی را به شما پیشنهاد می‌کنند.

آمادگی قبل از عمل در خانه


متخصصین ما به طور کامل در مورد چگونگی آمادگی برای انجام تزریق به شما توضیح می‌دهند. بسیار مهم و ضروری است که تمامی توصیه‌های مربوط به اقدامات پیش از تزریق را دنبال کنید. این توصیه‌ها و دستورالعمل‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • از دو روز قبل، مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید.
 • ۵ روز قبل از تست، مصرف قرص آسپرین را متوقف کنید.
 • از ۵ روز قبل از آزمایش، مصرف داروهای ضدالتهاب را متوقف کنید.
 • از ۸ ساعت قبل از آزمایش، مصرف داروهای مسکن را متوقف کنید.
 • ۶ ساعت قبل از آزمایش غذایی نخورید و چیزی ننوشید.
 • از قبل هماهنگی‌های لازم را انجام دهید تا کسی تا خانه همراه شما بیاید.

آمادگی بیمار قبل از عمل در کلینیک


 • تمامی روش‌های تزریق در ستون فقرات را می‌توان در کلینیک قصر یا مرکز جراحی دیگر انجام داد.
 • متخصصین ما در کلینیک قصر، ابتدا، سوابق پزشکی شما شامل وضعیت فعلی مشکل شما، داروهایی که مصرف کرده‌اید، آلرژی به غذا یا دارو و سایر اطلاعات ضروری را مرور می‌کنند.
 • از شما خواسته می‌شود که لباس مخصوص بپوشید و روی تخت دراز بکشید. ما وسایل و لباس‌های شما را در محل امنی نگه می‌داریم.
 • سپس دستگاه الکتروکاردیوگرام (نظارت به ضربان قلب)، دستگاه فشارسنج خودکار و دستگاه اوکسی‌متر (اندازه‌گیری سطح اکسیژن خون) به شما متصل می‌شود. با کمک این دستگاه‌ها، علائم حیاتی و وضعیت بدن شما، قبل، بعد و در حین انجام عمل به طور کامل تحت نظر خواهد بود.
 • سپس داروی بیحس‌کننده در محل مورد نظر تزریق می‌شود و در برخی موارد برای راحتی بیمار، داروی آرام بخش نیز تزریق می‌شود .

چگونگی انجام عمل


 • این عمل درست مانند جراحی‌های باز، در فضای کاملا استریل و مجهز انجام می‌شود.
 • محل انجام تزریق ابتدا ضدعفونی می‌شود و ماده بی حس‌کننده‌ی پوست در محل مورد نظر تزریق می‌شود.
 • سپس دستگاه فلوروسکوپ که دارای یک بازوی هلالی‌شکل است، در بالای محل مورد نظر برای تزریق قرار داده می‌شود و پزشک می‌تواند تصاویر داخلی بدن بیمار را مشاهده کند. از تصاویر فلوروسکوپ برای هدایت کردن سوزن به محل دقیق و درست، استفاده می‌شود.
 • بعد از این که سوزن در محل درست قرار گرفت، ماده‌ی بیحس‌کننده همراه با استروئید به محل تزریق می‌شود. ممکن است برای جلوگیری از بروز عفونت، داروی آنتی‌بیوتیک نیز تزریق شود.

بعد از عمل


 • بعد از اتمام تزریق شما به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید و متخصصین ما وضعیت شما و علائم حیاتی شما را تحت نظر خواهند داشت.
 • اغلب بیماران زمانی که به وضعیت استیبل (ثبات) رسیدند، دستورالعمل‌های مربوط به مراقبت‌های بعد از تزریق را دریافت می‌کنند و می‌توانند به خانه بازگزدند.
 • در این زمان ناحیه اطراف محل تزریق، بیحس خواهد بود.
 • استروئید ممکن است برخی عوارض جانبی مانند تاری دید، تکرر ادرار، تشنگی و تغییر در میزان قند خون را ایجاد کند. در صورتی که این عوارض آزاردهنده شدند و یا با گذشت زمان شدت پیدا کردند، به پزشک مراجعه کنید.
 • در صورت بروز علائم هشداردهنده‌ای مانند تب، لرز، شدت گرفتن درد، ضعف و بی‌اختیاری ادرار و مدفوع، سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 • همیشه برای پیگیری درمان خود، طبق برنامه به پزشک خود مراجعات منظم داشته باشید.

عوارض جانبی احتمالی


همانطور که در هر روش درمانی دیگری، تزریق در ستون فقرات همراه با برخی خطرات و عوارض جانبی است. این عوارض ممکن است شامل عفونت، کاهش فشار خون، سردرد و آسیب به بافت عصبی باشد. با این حال، احتمال بروز این عوارض در این روش بسیار کم است.

نتیجه‌گیری


در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی قصر، ما انواع روش‌های تزریق در ستون فقرات را با بهترین تکنیک‌های کنترل درد، انجام می‌دهیم. متخصصین ماهر و باتجربه‌ی کلینیک قصر به دقت در مورد گزینه‌های درمانی مختلفی که پیش رو دارید، به شما توضیح می‌دهند و همچنین در مورد اقدامات قبل و بعد از عمل به شما اطلاع می‌دهند تا برای انجام این درمان، آمادگی کامل داشته باشید.

فهرست مطالب
مشاوره و تماس