کلینیک قصر

کشیدگی،التهاب و پارگی تاندون آشیل و رباط مچ پا: علائم و درمان

keshidegi

تاندون آشیل عضله ماهیچه ساق پا را به استخوان پاشنه متصل می‌کند. این به شما اجازه می‌دهد که بتوانید بر روی انگشتانتان راه رفته و هنگام راه رفتن و یا دویدن بر آنها فشار آورید. ممکن است به نظر برسد که آسیب وارده به تاندون آشیل به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد؛ اما معمولا این آسیب‌ها در نتیجه پارگی‌های کوچک در تاندون که در طول زمان اتفاق افتاده ایجاد می‌شوند. به احتمال زیاد آسیب به تاندون مچ پا در مردان بالای ۳۰ سال اتفاق می‌افتد. اکثر پارگی‌های تاندون آشیل در افراد ۳۰ تا ۵۰ ساله که ورزش را آخر هفته و به‌طور تفریحی انجام می‌دهند، رخ می‌دهد. درمان پارگی خفیف تاندون آشیل شامل استراحت، مقدار زیادی داروهای ضد درد، فیزیوتراپی و تمرینات کششی است. ممکن است نیاز باشد کفش محافظت کننده‌ی خوبی بپوشید و نحوه‌ی انجام ورزشتان را تغییر دهید تا فشار وارد شده به تاندون را کاهش دهد. درمان زود هنگام بیشترین فایده را داشته و می‌تواند باعث جلوگیری از آسیب بیشتر شود. کفش‌های طبی در کاهش فشار وارده به تاندون مفید هستند.

برنامه درمانی و توانبخشی مورد استفاده در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی قصر از آخرین لیزرهای مجاز استفاده کرده و آنها را با دیگر درمان‌های فیزیوتراپی مانند ماساژ درمانی، الکتروتراپی، اولتراسوندتراپی، مگنت تراپی، شاک‌ویوتراپی و ورزش درمانی برای کمک به کاهش درد، تقویت عضلات و تاندون آشیل و افزایش دامنه حرکت مچ پا ترکیب کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۳۱۳۲۳۶۷۴۶۵ – ۰۳۱۳۲۳۳۰۳۸۲ ت تماس حاصل فرمایید.

 آسیب‌های تاندون آشیل


التهاب تاندون آشیل

التهاب پاشنه آشیل صدمه‌ای شدید است که باعث درد، التهاب و یا از بین رفتن تاندون‌های آشیل در پشت مچ پا که محل اتصال پشت پا به پاشنه است، شده و باعث ایجاد تورم و درد در نزدیکی کف پا می‌شود.

رگ به رگ شدن و کشیدگی آشیل

رگ به رگ شدن به معنای کشش یا پارگی رباط آشیل است، که یک باند فیبری بافت همبند است که استخوان را به استخوان متصل می‌کند. همچنین، کشیدگی نوعی آسیب به عضله یا تاندون مچ پا است که رشته‌های فیبری از بافتی است که عضلات را به استخوان متصل می‌کند.

keshidegi1پارگی تاندون آشیل

ممکن است تاندون آشیل بطور کامل یا نسبی پاره شود. پارگی نسبی ممکن است علائم خفیفی داشته یا هیچ علامتی نداشته باشد؛ اما پارگی کامل باعث درد و از دست دادن ناگهانی قدرت و حرکت می‌شود.

keshidegi2

علل


 • تاندونیت و التهاب آشیل: اغلب در اثر استفاده بیش از حد و یا حرکات مکرر در طول ورزش، کار، یا دیگر فعالیت‌ها ایجاد می‌شود.
 • کشیدگی تاندون آشیل: افزایش ناگهانی فعالیت و یا گرم کردن نادرست می‌تواند باعث کشیدگی تاندون آشیل شود. تلاش برای سریع راه رفتن، پریدن (موانع)، برش (فوتبال) یا چرخیدن در هوا تنها برخی از حالاتی هستند که می‌توانند باعث کشیدگی پاشنه آشیل شوند.
 • پارگی تاندون آشیل: اغلب در اثر یک حرکت اجباری و ناگهانی که باعث فشار بر ماهیچه ساق پا می‌شود، ایجاد می‌گردد. این اتفاق ممکن است در حین یک فعالیت شدید ورزشی یا حتی در حال یک پرش یا دویدن ساده بیفتد. مخصوصا امکان ابتلای میانسالان به این نوع آسیب زیاد است.

علائم


 • علائم التهاب تاندون آشیل شامل تورم در مچ پا و درد خفیف یا شدید (درد مچ پا) است. درد ممکن است به تدریج ایجاد شده یا ممکن است فقط هنگام راه رفتن و یا دویدن بوجود آید. شما ممکن است قدرت کمتری داشته و حرکات مچ پایتان کمتر شوند.
 • علائم رگ به رگ شدن و کشیدگی پاشنه آشیل احتمالا شامل درد، گرفتگی عضلانی، ضعف عضلانی، تورم، التهاب، توانایی محدود در حرکت عضله‌ی آسیب دیده و انقباض ماهیچه است.
 • علائم پارگی تاندون آشیل ممکن است شامل درد شدید و ناگهانی باشد. اکثر افراد در آن واحد ضربه‌ای در محل آسیب احساس کرده یا صدای ضربه‌ای را می‌شنوند که ممکن است، تورم و کبودی ایجاد شود. شما ممکن است قادر به حرکت پای خود به سمت پایین و یا ایستادن بر روی انگشتانتان نباشید.

تشخیص


با بررسی سوابق سلامتی قبلی شما و ارزیابی درد و تورم در پشت پاهایتان، پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا شما مشکل تاندون آشیل دارید یا خیر. در صورتی که علائم شما شدید باشند و با درمان بهبود نیابند، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد آزمایشات تکمیلی مانند اشعه ایکس، سونوگرافی یا ام آر آی را انجام دهید تا وضعیت را دقیق‌تر ارزیابی کند.

درمان


استراحت

انجام فعالیتی که باعث آسیب شده را برای مدت یک هفته تا چند ماه، با توجه به میزان آسیب وارده به تاندون آشیل، ترک کنید.

سرد کردن با یخ

از یخ برای کاهش آسیب وارده به پاشنه آشیل و پارگی رباط استفاده کنید. یخ نباید به طور مستقیم روی پوست قرار گیرد، بلکه باید به جای آن از یک کیسه یخ استفاده شود. پس از ورزش یا درمان فیزیکی، کیسه یخ را روی تاندون‌های آشیل قرار دهید. هر چند مرتبه و برای هر مدت زمانی که می‌توانید از کیسه یخ استفاده کنید.

keshidegi3

بریس آشیل

keshidegi4

اگر تاندون مچ پای شما هنگام خواب کوتاه و سفت می‌شود، پزشک ممکن است پیشنهاد دهد که از بریس آشیل برای نگهداری پا در حالت خنثی (نه رو به بالا و نه رو به پایین) استفاده کنید.

دارو 

استامینوفن می‌تواند درد را تسلی دهد و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) نیز اغلب برای درمان درد استفاده می‌شوند؛ اما بسیاری از مشکلات تاندون دارای التهاب نیست، بنابراین معمولا نیازی به NSAID نیست. این داروها شامل ایبوپروفن و ناپروکسن است.

 تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید که گاهی اوقات برای کاهش درد و التهاب در اطراف تاندون‌ها و یا در مفاصل انجام می‌شود، برای درمان تاندون آشیل استفاده نمی‌شود. این داروها ممکن است خطر پارگی تاندون را افزایش دهند.

درمان PRP

keshidegi5

PRP (پی آر پی) و یا درمان با پلاسمای غنی از پلاکت در درمان پارگی، التهاب‌ها و آسیب‌های وارده به تاندون hشیل، موثر است. تزریق فاکتورهای رشد به قسمت آسیب دیده‌ی پاشنه آشیل باعث بازسازی تاندون آسیب دیده‌ی شما می‌شود.

تزریق اوزون

اوزون درمانی یک روش احیا کننده است که ثابت شده برای انواع مختلفی از مشکلات پا و پاشنه پا مفید است. اوزون درمانی، درمانی است که در آن اوزون نوع پزشکی که شکل خالصی از اکسیژن است، برای ایجاد یک واکنش خود ترمیم کننده در تاندون آشیل مچ پا استفاده می‌شود و روش کار آن اینگونه است که با تحریک متابولیسم اکسیژن و اکسیژن رسانی بیش از حد به مچ پا، منجر به افزایش روند خود ترمیم کنندگی در بدن می‌شود.

فیزیوتراپی

درمان فیزیوتراپی ممکن است شامل تمرینات کششی و قوی کننده، ماساژ عمیق، گرما، یا اولتراسوند باشد.

ماساژ ورزشی

keshidegi6

ماساژ ورزشی برای عضلات ساق پا عالی است و همچنین می‌تواند مستقیما برای تاندون آشیل نیز استفاده شود. این درمان با عنوان درمان مالشی شناخته شده و برای افزایش جریان خون و از بین بردن چسبندگی در تاندون خوب است.

الکتروتراپی (TENS)

keshidegi7

الکتروتراپی (TENS) که در فیزیوتراپی استفاده می‌شود، با افزایش گردش خون و کمک به تقویت عضلات ساق پا، برای کمک به کاهش التهاب تاندون آشیل و تسریع درمان بسیار مفید است.

اولتراسوند تراپی

وسایل درمانی استفاده از اولتراسوند که از امواج با فرکانس پایین با خروجی انرژی بالا بهره می‌برند، به طور مستقیم به درمان آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد از تاندون آشیل کمک می‌کنند. این دستگاه‌ها با ایجاد حرارت در بافت‌های جذب کننده‌ی امواج مافوق صوت، سرعت بهبودی تاندون و بافت‌های عضلانی آسیب دیده را افزایش می‌دهند.

شاک‌ویو تراپی

keshidegi8

در شاک ویو تراپی از طریق پوست یک شوک صوتی به منطقه آسیب‌دیده مچ پا وارد می‌شود تا مقدار محدودی فشار به ناحیه آسیب دیده تاندون آشیل وارد شده و روند درمان دوباره شروع شود. درمان با شوک برای بیماران مبتلا به موارد مزمن التهاب تاندون آشیل بیشترین فایده را دارد.

درمان با لیزر سرد 

keshidegi9

درمان با لیزر سرد یک راه حل ایمن، موثر، غیر تهاجمی و بدون درد برای درد و آسیب تاندون آشیل فراهم می‌کند. درمان با لیزر سرد با کاهش قابل توجه درد و التهاب و تورم که عملکرد کلی تاندون را بهبود می‌بخشد، می‌تواند مفید و کمک کننده باشد.

مغناطیس درمانی

keshidegi10

مغناطیس درمانی با افزایش گردش خون باعث تسریع در درمان می‌شود. بازگرداندن جریان خون به حالت نرمال کمک می‌کند تا مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز برای بهبود آسیب‌های تاندون آشیل فراهم شوند. همچنین انرژی مغناطیسی عملکرد سوخت وساز بدن که در نابودی و التهاب سلولی موثر است را نیز بصورت طبیعی در می‌آورد.

تمریناتی برای آسیب‌های تاندون آشیل

تمرینات خارج از مرکز

تمرینات خارج از مرکز شامل نگهداشتن پاشنه پا بصورت افقی و به شیوه‌ای آرام و کنترل شده توسط بیمار است. انقباض عضلات خارج از مرکز تمرینی است که در آن عضلات بطور قراردادی به جای کوتاه شدن، کشیده‌تر می‌شوند.

 • رهاکردن عضله‌ی گاستروی پاشنه

keshidegi11

 • رهاکردن عضله‌ی سولئوس پاشنه

keshidegi12

تمرینات کششی

 • کشش عضله گاسترو

keshidegi13

 • کشش عضله سولئوس

keshidegi18

 • کشش بر روی یک پله یا تخته

keshidegi19

فهرست مطالب
مشاوره و تماس