کلینیک قصر

درمان با تراکشن یا کشش ستون فقرات در فیزیوتراپی

ta

ترکشن یا کشش ستون فقرات یک روش درمانی است که معمولاً توسط یک فیزیوتراپیست انجام می‌شود. در این روش از تکنیک کشیدن با نیروی ملایم به منظور کشش و افزایش طول استخوان‌ها استفاده می‌شود و از این طریق باعث کاهش درد، افزایش جریان خون و بهبود همردیفی مهره‌های ستون فقرات بر روی هم می‌شود. ترکشن معمولاً بر روی گردن یا ستون فقرات با هدف کاهش درد یا اصلاح وضعیت بدن انجام می‌شود. این درمان با از بین بردن اثر نیروی جاذبه بر روی مهره‌ها، فشار زیاد وارد بر اعصاب نخاعی را رفع می‌نماید. تمامی تکنیک‌های ترکشن و کشش ستون فقرات در حالتی که بیمار در وضعیت خوابیده قرار گرفته است بر روی او انجام می‌شود.

متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی قصر از تکنیک‌های مختلف ترکشن کایروپراکتیک (شامل دستی، مکانیکی و رفع فشار نخاعی) جهت تسکین دردهای ستون فقرات استفاده می‌کنند و از این طریق فشار وارد بر تک تک مهره‌های ستون فقرات را برطرف می‌کنند. این درمان باعث کاهش فشار وارد بر ریشه عصب و تسکین درد و ناراحتی ناشی از آن می‌شود. هر فرد به گونه‌ای متفاوت با دیگران نسبت به بیماری، آسیب‌دیدگی و درمان‌های کشش ستون فقرات پاسخ می‌دهد. به همین علت است که معمولاً تعداد دقیق جلسات درمان ترکشن که برای دستیابی به نتایج مطلوب در هر شخص لازم است را نمی‌توان به راحتی پیش‌بینی نمود. در هر جلسه از درمان‌های رفع فشار نخاعی، بیماران تا حد کمی بهبود پیدا می‌کنند و درد آنها تا حدودی تسکین پیدا می‌کند. متخصصین ما به صورت اختصاصی بر روی هر بیمار کار می‌کنند تا بتوانند یک برنامه درمانی مناسب را مطابق با شرایط و سبک زندگی خاص بیمار برای او تدوین نمایند.جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از اینکه آیا این تکنیک مناسب وضعیت شما می‌باشد، می‌توانید از طریق شماره های ۰۳۱۳۲۳۶۷۴۶۵ ۰۳۱۳۲۳۳۰۳۸۲ برای مشاوره با متخصصین ما تماس حاصل فرمایید.

درمان ترکشن و کشش ستون فقرات چگونه عمل می‌کند؟


درمان‌های ترکشن و کشش مکانیکی ستون فقرات با ایجاد یک فشار منفی یا وکیوم در داخل دیسک‌های بین‌مهره‌ای در ستون فقرات، هر گونه مواد و بافت‌هایی که از داخل دیسک‌ها بیرون زده یا برآمدگی پیدا کرده است را به جای اصلی خود برمی‌گردانند. تأثیر نیروی وکیوم همچنین باعث افزایش گردش خون و عناصر غذایی در دیسک‌های آسیب‌دیده می‌شود و با کاهش التهاب موجود در این ناحیه، روند بهبود طبیعی آسیب‌دیدگی‌ها را سرعت می‌بخشد و درد و ناراحتی بیمار را کاهش می‌دهد.

انواع تکنیک‌های ترکشن


ترکشن دستی

g1

ترکشن دستی توسط فیزیوتراپیست انجام می‌شود، که در آن از دستان خود برای کشش اندام‌ها استفاده می‌کند. این روش به آرامی و با ملایمت فشار موجود در ناحیه آسیب‌دیده را برطرف می‌کند. در این تکنیک، هیچ زور و فشار شدیدی به کار نمی‌رود، زیرا هدف آن تسکین درد است و نباید درد بیشتری ایجاد شود. همچنین، فیزیوتراپیست در طول ترکشن دستی، پیشرفت و بهبودی شما را مشاهده می‌کند و ممکن است زاویه و موقعیت درمان را تغییر دهد تا نتایج بهتری از این روش به دست آید.

ترکشن مکانیکی

ga2

ترکشن مکانیکی شبیه به ترکشن دستی است، اما در این روش از یک دستگاه برای اعمال نیروی کشش استفاده می‌شود. این دستگاه معمولاً از یک نوار یا کمربند مهار کننده، تعدادی تسمه و یک سری پولی (قرقره) تشکیل شده است. ترکشن مکانیکی همان تأثیرات و مزایای ترکشن دستی را دارد و می‌توان آن را در منزل نیز با دستگاه مناسب انجام داد. یک پزشک یا مراقب سلامت می‌تواند نحوه صحیح انجام ترکشن مکانیکی در منزل و مراقبت‌های لازم برای آن را به شما آموزش بدهد.

درمان رفع فشار ستون فقرات

g3

درمان رفع فشار نخاعی، شیوه جدیدی از درمان ترکشن است که با هدف تسکین دردهای مربوط به ستون فقرات طراحی شده است. متخصصین ما از این روش درمانی به عنوان یک جایگزین غیر تهاجمی و راحت برای جراحی‌های تهاجمی ستون فقرات استفاده می‌کنند. درمان رفع فشار نخاعی همچنین باعث تسکین درد و ناراحتی در بیمارانی که قبلاً جراحی‌های بی‌تأثیر انجام داده‌اند، می‌شود.

کشش چند بعدی (اینتر سگمنتال) ستون فقرات

g4

برای انجام این روش، بیمار بر روی یک تخت ویژه قرار می‌گیرد که در طول آن تعدادی غلتک نصب شده است. این غلتک‌ها به آرامی حرکت می‌کنند و قطعات مختلف ستون فقرات را به حرکت تحریک می‌کنند و خون را به ناحیه آسیب‌دیده در ستون فقرات جذب می‌کنند. این روش باعث آرامش عمومی عضلات ناحیه کمر و گردن می‌شود و به تعادل و هماهنگی بافت‌های نرم کمک می‌کند. علاوه بر این، نیروی کششی ملایم بر روی مهره‌های گردن و کمر اعمال می‌شود.

فواید درمان ترکشن و کشش ستون فقرات


مزایا و خواص درمانی کشش غیر فعال ستون فقرات عبارت است از:

 • القاء نیروهای مرکز گرا یا فشار منفی به سمت داخل دیسک‌های ستون فقرات
 • سیریاکس (Cyriax) با آزمایش‌هایی که به کمک نوار عضله (الکتروکاردیوگرام) انجام داد، نشان داد که این درمان خاصیت آرامسازی عضلات را دارد و می‌تواند گرفتگی و اسپاسم عضلات عمیق مانند عضلات گرداننده و عضلات مولتی فیدوس کمر را رفع نماید.
 • حرکت دادن غیر فعال مفاصل فاست در قسمت خلفی ستون فقرات
 • پمپاژ هیدرولیکی مایعات و عناصر غذایی به درون سلول‌های بافت غضروفی در دیسک‌های ستون فقرات و نیز از این سلول‌ها به بیرون

موارد کاربرد درمان ترکشن و کشش ستون فقرات


g4

 • درمان سندرم مفصل فاست (خلفی) کمری یا لومبار
 • اسکولیوز، هیپر کیفوز (قوز کمر) و سندرم خمیدگی به جلو
 • خشکی و کم‌حرکتی عمومی مفاصل کمری
 • رفع انواع سندرم فشار بر ریشه‌های عصبی
 • فتق یا بیرون‌زدگی دیسک‌های بین مهره‌ای
 • بیماری خرابی دیسک
 • تورم یا فتق دیسک‌ها
 • سیاتیک
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان (سندرم ماری استرامپل)
 • رترولیستزیس
 • استئوآرتروز یا اسپونیلوزیس تخریبی
 • اسپاسم عضلانی
 • کمر درد
 • خشکی و عدم تحرک مفاصل
 • درد پایین کمر
 • درد گردن
 • سر درد
 • محافظت عمومی از ستون فقرات

فرایند درمان ترکشن و کشش ستون فقرات

در زمان درمان ترکشن ستون فقرات، شما بر روی تخت مخصوص ترکشن می‌خوابید و تسمه‌های دستگاه روی بدن شما بسته می‌شود. این تخت به شیوه خاصی حرکت می‌کند که باعث می‌شود یک نیروی کشش بر روی ناحیه خاصی از ستون فقرات شما وارد شود. مقدار نیروی اعمال شده و به وسیله یک برنامه کامپیوتری تنظیم می‌شود و در فاصله‌های زمانی مشخصی هم به عضلات شما استراحت می‌دهد. به این ترتیب ستون فقرات شما به آرامی کشیده می‌شود و طول آن افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر آن یک نیروی وکیوم ضعیف در فاصله بین مهره‌های ستون فقرات اعمال می‌شود که دیسک‌های جابه‌جا شده را به جایگاه درست خود برمی‌گرداند.

به منظور اعمال کنترل دقیق بر مراحل درمان ترکشن، متخصصین ما از یک دستگاه مخصوص ترکشن بهره می‌گیرند. در زمان این درمان، بیمار بر روی یک تخت می‌خوابد و یک غلتک فوم در فواصل زمانی معینی در امتداد ستون فقرات او به طرف بالا و پایین حرکت می‌کند. این حرکات برای بیمار حسی شبیه به امواج متوالی فشار بر روی ستون فقرات دارد که در هر موج بین چهار تا شش مهره از ستون فقرات را پوشش می‌دهد. این فشار کنترل شده باعث می‌شود که فشار وارد بر قطعات ستون فقرات به آرامی آزاد شود.

بعد از هر جلسه درمان


معمولاً بعد از هر جلسه درمان ترکشن، یک بسته سرد روی ستون فقرات گذاشته می‌شود و یک تحریک الکتریکی عضله هم انجام می‌شود که به تسریع روند بهبودی در موضع محل درمان کمک می‌کند. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید آن است که بسیاری از بیماران بعد از تنها چند جلسه درمان، تسکین سریع و اساسی در درد خود احساس می‌کنند. در بعضی از بیماران بعد از فقط یک جلسه درمان ترکشن، درد کمر تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

هزینه درمان


هزینه هر جلسه درمان ترکشن و کشش ستون فقرات، متغیر است و بسته به تکنیک استفاده شده، مهارت پزشک و نیاز احتمالی به استفاده از ابزارهای جانبی متفاوت است. اگرچه بیمه‌های درمانی هزینه ترکشن به روش سنتی را پوشش می‌دهند، اما معمولاً هزینه‌های درمان رفع فشار نخاعی توسط بیمه‌ها پوشش داده نمی‌شود. با این حال، هزینه هر دو تکنیک تقریباً یکسان است.

موارد عدم استفاده


کشش ستون فقرات به منظور تسکین درد، برای بعضی از بیماران درمان مناسبی نیست. افراد زیر جزء آن دسته از بیماران هستند که تکنیک‌های غیر جراحی ترکشن و کشش ستون فقرات برای آنها مناسب نیست:

 • زنان باردار
 • بیمارانی که مهره‌های ستون فقراتشان شکسته است.
 • بیمارانی که قبلاً جراحی فیوژن ستون فقرات انجام داده‌اند.
 • بیمارانی که دیسک مصنوعی یا سایر قطعات پروتزی در ستون فقرات خود دارند.
 • بیمارانی در گذشته جراحی ناموفق کمر انجام داده‌اند.
 • هر فردی که با وجود انجام چند عمل جراحی، همچنان بهبود پیدا نکرده است (درد او تسکین پیدا نکرده است)

بیمارانی که از هر یک از بیماری‌های زیر رنج می‌برند نیز فرد مناسبی برای ترکشن و کشش ستون فقرات نیستند:

 • پوکی استخوان (استئوپروز) یا کاهش تراکم استخوان (استئوپنی)
 • اسپوندیلولیستزیس
 • تنگی کانال نخاعی
 • عفونت در ستون فقرات
 • تومور ستون فقرات
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان
 • هر بیماری که به سلامت ستون فقرات صدمه زده باشد.
 • همه بیماری‌هایی که برای درمان آن نیاز به مصرف داروهای رقیق کننده خون باشد.

سوالات رایج


 هر جلسه درمان ترکشن و کشش ستون فقرات چه مدت طول می‌کشد؟ و چند جلسه مورد نیاز است؟

درمان ترکشن و کشش ستون فقرات معمولاً در طی یک دوره ۱۵ تا ۳۰ جلسه‌ای در مدت چهار تا شش هفته انجام می‌شود که هر جلسه بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. البته این به شرایط خاص شما بستگی دارد و در جریان ارزیابی‌های قبل از درمان مشخص می‌شود.

آیا درمان ترکشن و کشش ستون فقرات امن است؟

به طور کلی درمان‌های ترکشن کاملاً ایمن و ملایم هستند. هنگامی که تمامی جلسات درمان ترکشن به پایان رسید، ستون فقرات کاملاً آرام و صاف می‌شود، فشار از روی آن برداشته می‌شود، درد آن تا حد زیاد یا به طور کامل برطرف می‌شود و دامنه حرکت آن افزایش پیدا می‌کند.

آیا درمان ترکشن و کشش ستون فقرات درد را کاهش می‌دهد؟ 

با وجود آنکه هر بیمار شرایط خاص خود را دارد و هیچ پزشکی نمی‌تواند موفقیت این درمان را به طور قطعی تضمین کند، اما نتایج مطالعات بالینی نشان می‌دهد که این روش در درمان ۸۶% از بیماران موفق عمل کرده است.

آیا نتیجه درمان ترکشن و کشش ستون فقرات دائمی است؟

هر چند وضعیت آینده بیمارانی که از درمان ترکشن و کشش ستون فقرات استفاده می‌کنند را نمی‌توان به راحتی پیش‌بینی کرد، اما تجربه نشان داده است که اگر دوره درمانی توصیه شده به طور کامل و اصولی طی شود، در اغلب بیماران موجب تسکین یا کنترل مؤثر درد در درازمدت خواهد شد. در مورد درمان ترکشن و کشش ستون فقرات نیز مانند هر برنامه جامع توانبخشی دیگر، پیگیری در انجام مراقبت‌ها و ورزش‌های توصیه شده در منزل و رعایت احتیاط در برخی از فعالیت‌های روزمره، کلید موفقیت در تسکین طولانی مدت درد می‌باشد.

فهرست مطالب
مشاوره و تماس