کلینیک قصر

الکتروتراپی با دستگاه TENS و کاربرد آن در فیزیوتراپی

tans

الکتروتراپی یک شیوه درمانی در طب فیزیکی است که در آن از الکترودهای خاصی استفاده شده تا از طریق تحریک عضلات، این بافت تقویت و حفظ شود. الکترو تراپی در فیزیوتراپی با کمک به تسریع روند بهبودی و توانبخشی عضلات و مفاصل آسیب‌دیده و تحت ‌فشار، مؤثر و مفید واقع می‌شود. الکتروتراپی از طریق مسدود کردن مسیر پیام‌های درد به سمت مغز، میزان درد را کاهش می‌دهد. بعلاوه این روش درمانی گردش خون را افزایش داده بنابراین تورم کاهش و روند ترمیم بهبود می‌یابد. الکتروتراپی TENS، تحریک الکتریکی عضله (EMS)، میکروکارنت (ریز جریان) و اینترفرنشیال (درمان تداخلی) انواع مختلف الکتروتراپی هستند و از میان این روش‌های درمانی روش تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) رایج‌ترین شیوه الکتروتراپی است. جهت به‌کارگیری روش‌های درمانی گوناگون از انواع امواج الکتریکی استفاده می‌شود. برای درمان بسیاری از بیماری‌ها می‌توان از بیش از یک شیوه الکتروتراپی بهره‌گیری نمود. به ‌منظور کاهش درد می‌توان هر یک از دستگاه‌ها را به کار برد و ممکن است تعیین اینکه که کدام نوع از الکتروتراپی برایتان مناسب‌تر است دشوار باشد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#ffffff” background_color=”#006998″]

متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی قصر جهت رفع درد و بیماری‌های التهابی مفصل، رباط، تاندون و عضله از روش‌های مختلف الکتروتراپی به‌ویژه روش الکتروتراپی (TENS) در کنار تکنیک‌های فیزیوتراپی از جمله ورزش‌درمانی و درمان دستی مفصل استفاده می‌کنند. الکتروتراپی به‌خصوص در مرحله حاد بیماری بسیار مفید و مؤثر است. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۳۱۳۲۳۶۷۴۶۵ ۰۳۱۳۲۳۳۰۳۸۲ تماس حاصل فرمایید.[/alert]

TENS یا تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست چیست؟


tans1

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست یا دستگاه TENS یک روش درمانی رایج جهت کاهش درد است که در آن از جریان‌هایی با فرکانس پایین جهت تحریک عصب و عضله استفاده می‌شود. الکتروتراپی TENS احساس درد را مسدود می‌کند و همچنین مغز را تحریک کرده تا مسکن‌های طبیعی خود یعنی اندورفین و انکفالین که مانع از ارسال پیام درد به مغز می‌شوند را آزاد کند. طی این روش دو فرایند طبیعی در بدن تحریک می‌گردد. در این روش مؤثر و ایمن از یک دستگاه دارای باطری استفاده می‌شود و امواج به‌ وسیله پدهای رسانا وارد پوست می‌گردد.

کاربرد


الکتروتراپی TENS جهت درمان بیماری‌ها و مشکلات مختلفی استفاده می‌شود از جمله موارد زیر؛ اما کاربرد آن تنها به این مشکلات محدود نمی‌باشد.

مزایا


  • روشی غیرتهاجمی برای مدیریت درد بدون نیاز به استفاده از دارهای مسکن
  • دستگاه الکتروتراپی قابل‌ حمل است و به ‌راحتی می‌توانید آن را به همراه خود حمل کنید.
  • بدون هیچ خطری می‌توانید از آن در منزل استفاده کنید.
  • تسکین درد با مدیریت بیمار
  • حساسیت پوست نسبت به ترکیبات می‌تواند از تأثیرات جانبی این روش باشد.

دیگر انواع الکتروتراپی


اولتراسوند

tans2

اولتراسوند به‌وسیله امواج صوتی با فرکانس بالا که مستقیماً بر روی بافت‌های آسیب‌دیده اعمال می‌شود عمل می‌کند و موجب افزایش آرامش در بافت، بهبود موضعی گردش خون و از بین رفتن بافت زخم می‌گردد. این روش به کاهش درد و بهبود روند ترمیم کمک می‌کند. همچنین اولتراسوند درمانی روشی بدون درد و فرایندی غیرتهاجمی است.

تحریک الکتریکی اینترفرنشیال یا تداخلی

tans3

در روش درمان تداخلی از جریان‌های الکتریکی متوسطی استفاده می‌شود. این جریان الکتریکی با استفاده از پدهای رسانا به بافت‌های متأثر و آسیب‌دیده عبور داده می‌شود. این تکنیک درد را تسکین داده، میزان تورم و کبودی را کم می‌کند و از طریق افزایش گردش خون در ناحیه آسیب‌دیده، روند ترمیم را بهبود می‌بخشد.

تحریک الکتریکی عضله (EMS) (تحریک الکتریکی عضله)

tans4

TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) و میکروکارنت (Microcurrent) و تداخلی (Interferential) که بر روی پایانه‌های عصبی تمرکز دارند، روش تحریک الکتریکی عضله (EMS) بر روی عضلات تمرکز دارد. این روش، بر خلاف روش‌های قبلی، بر روی عضلات عمل می‌کند. تحریک الکتریکی عضله برای بازآموزی و آرام‌سازی عضلانی و افزایش گردش خون استفاده می‌شود و از طریق انجام تمرینات عضلانی غیرفعال، از آتروفی (تحلیل رفتن) عضلات جلوگیری می‌کند. وقتی عضله سیگنال‌های الکتریکی را از طریق الکترود دریافت می‌کند، به شکلی منقبض می‌شود که به نظر می‌رسد مغز این سیگنال‌ها را ارسال کرده است.

تحریک الکتریکی اعصاب و عضله NMES

tans5

تحریک الکتریکی اعصاب و عضله یا NMES  یکی دیگر از انواع الکتروتراپی است. این شیوه درمانی پس از عمل جراحی با هدف توانبخشی انجام می‌گیرد تا به بیماران مبتلا به انقباض عضلانی کمک کند. همچنین از این تکنیک برای جلوگیری از بروز آتروفی عضلانی ناشی شده از عدم استفاده پس از آسیب‌دیدگی نیز استفاده می‌شود.

میکروکارنت تراپی

tans6

در میکروکارنت تراپی یا ریز جریان درمانی، جریان الکتریکی مستقیم بسیار ضعیفی که بسیار مشابه سیگنال‌های الکتریکی طبیعی بدن است اعمال می‌شود. میکروکارنت به بهبود فرایند ترمیم و کاهش التهاب کمک می‌کند.

دیاترمی با موج کوتاه پالسی (PSWD)

روش درمانی دیاترمی با موج کوتاه پالسی شامل قرار دادن بخشی از بدن در معرض پرتو الکترومغناطیسی پالسی با فرکانس بالا می‌باشد. PSWD  معمولاً توسط فیزیوتراپ‌ها انجام می‌گیرد تا به جذب هماتوم (تجمع خون) و کاهش التهاب کمک شود.

الکتروتراپی TENS چگونه عمل می‌کند؟


در روش الکتروتراپی دستگاه TENS جهت تعیین محل درد از الکترودهایی استفاده شده تا ضربات الکتریکی بسیار کوچکی از طریق پوست به اعصاب ارسال شود. این پالس‌های الکتریکی پایانه‌های عصبی  را مسدود می‌کنند که این امر باعث می‌شود که سیگنال‌های درد به مغز نرسد. اگر سیگنال‌های درد به مغز نرسد شما احساس درد نخواهید کرد. از این دستگاه جهت رفع دردهای حاد و مزمن استفاده می‌گردد. وقتی پدهای الکترود بر روی محل درد قرار داده شوند پالس‌های الکتریکی به سمت اعصاب مغز حرکت می‌کنند تا فرایند تولید اندورفین که توسط سیستم عصبی مرکزی و غده هیپوفیز انجام می‌گیرد تحریک گردد. همچنین انکفالین که یکی دیگر از مسکن‌های طبیعی مغز است نیز تحریک شده تا حالت تسکین ایجاد شود. این باور وجود دارد که الکتروتراپی TENS با استفاده از نظریه کنترل دریچه‌ای درد که طی آن در روند حرکت سیگنال‌های درد به مغز اختلال ایجاد می‌گردد، عمل می‌کند.

نتیجه درمان


دستگاه TENS بسیار ایمن، بدون زیان و قابل اطمینان برای استفاده طولانی‌مدت است. بسیاری از بیماران متوجه می‌شوند که درد نه تنها در هنگام انجام درمان بلکه برای مدتی بیشتر از دوره‌ای که بدن تحت تأثیر تحریک است، کاهش می‌یابد. همچنین، الکتروتراپی بدون عوارض جانبی است و تنها ۲ تا ۳ درصد از افراد نسبت به پد الکترود و ژل واکنش آلرژیک یا حساسیت نشان می‌دهند. با استفاده از دستگاه TENS، شما قادر خواهید بود درد را به طور قابل توجهی کاهش دهید و نتایج بسیار خوبی را تجربه خواهید کرد.

عوارض و موارد عدم استفاده الکتروتراپی TENS


دستگاه الکتروتراپیTENS هیچ‌گونه عوارض جانبی (منع استعمال) ندارد و تنها تعداد اندکی از افراد نمی‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند و به همین خاطر است که همیشه به شما توصیه می‌شود ابتدا با پزشک خود در این‌باره صحبت کنید. شما می‌توانید در هنگام استفاده از دستگاه الکتروتراپی TENS به مصرف هر گونه دارویی ادامه دهید اما اگر در حال مصرف داروهای مسکن هستید باید مصرف آن‌ها را قطع یا میزان آن‌ها تا حد زیادی کاهش دهید.

سؤالات رایج


شما به چند جلسه  الکتروتراپی TENS نیاز دارید؟

فیزیوتراپ بر اساس ارزیابی اولیه از شما تعداد جلسه‌ای که احتمالاً برای بازیابی سلامتی کلی خود به آن نیاز دارید را تعیین می‌کند. بسته به مزمن بودن آسیب‌دیدگی‌تان، تعداد جلسات الکتروتراپی ممکن است چند روز، چند هفته و گاهی بیشتر طول بکشد.

آیا جریان الکتریکی به‌کاربرده شده در الکتروتراپی TENS بدون ضرر است؟

جریان الکتریکی الکتروتراپی TENS کاملاً بدون ضرر است. سازمان غذا و دارو جهت تضمین ایمنی شما، دستگاه‌های TENS را مورد تائید قرار داده است. دستگاه‌های بسیار موفق و ارزشمند TENS توسط پزشکان، فیزیوتراپ‌ها و دیگر افراد حرفه‌ای جهان پزشکی تحسین‌شده‌اند.

آیا درمان با الکتروتراپی TENS با درد همراه است؟

هنگامی که شدت جریان الکتریکی به آرامی افزایش یابد و دستگاه الکتروتراپی به درستی استفاده شود، روش درمانی بدون هیچ خطری است و درد آن برای افرادی که از درد رنج می‌برند قابل تحمل است. در طی انجام این روش درمانی، ممکن است احساسی شبیه به گزگز یا سوزن سوزن شدن تجربه کنید.

چقدر زمان می‌برد تا الکتروتراپی TENS مؤثر واقع شود؟

این مسئله از فردی به فرد دیگر و میزان دردی که هر فرد احساس می‌کند متفاوت است. درد در برخی از بیماران ظرف چند روز تسکین فوری می‌یابد. برخی دیگر از افراد پس از ۱۵ دقیقه احساس کاهش درد می‌کنند و برخی دیگر از افراد نیز باید به‌طور روزانه از دستگاه الکتروتراپی استفاده نمایند. شما می‌توانید از دستگاه TENS در هر روز ۲ تا ۴ بار و به مدت ۲۰ دقیقه تا یک ساعت بدون هیچ خطری استفاده کنید.

فهرست مطالب
مشاوره و تماس